دکوراسیون داخلی

بخارشوی چگونه کار میکند؟ راهنمای استفاده بخارشوی

بخارشوی چگونه کار میکند

در سال های اخیر بخارشوی ها به یکی از پرکاربردترین لوازم خانگی برای تمیز کردن سطوح مختلف تبدیل شده اند که اغلب برای ضدعفونی یا استریل کردن سطوح استفاده می شود. سوالی که پیش می آید بخارشوی چگونه کار میکند؟ در ادامه با دکومبل همراه باشد.

بخارشوی دستگاهی همه کاره است. بخارشوی وسیله ای کاربردی است که برای استریل و ضدعفونی سطوحی که فقط به بخار نیاز دارند و بدون مواد شیمیایی استفاده می شود. این دستگاه دارای برس ها و یا مجموعه ای از برس ها می باشد که هر کدام عملکرد خاصی دارند و ممکن است بسته به مدل دستگاه کم و بیش باشد و در کل هر چه مدل و قیمت بخارشوی بالاتر باشد بهتر است .

به طور کلی، تقریباً همه بخارشوی ها به یک شکل عمل می کنند. اما برای استفاده از بخارشوی قبل از هر چیز باید از پر بودن مخزن آن مطمئن شوید. کاری که بخارشوی انجام می دهد این است که آب را پس از جوشیدن در یک مخزن عبور داده و بخار تولید می کند، سپس بخار تولید شده با فشار بالا و حرارت شدید ترکیب می شود تا از محل نصب خارج شود و غیره. این برای استریل کردن بخار عالی است.

وقتی بخار آب تحت فشار وارد ناحیه مورد نظر می شود، نه تنها کثیفی ها را از بین می برد، بلکه قادر است مواد حساسیت زا و باکتری ها، کپک ها، گرد و غبار و حتی ساس ها را نیز از بین ببرد! این قدرت به این دلیل است که گاز ذرات بسیار ریز دارد، بنابراین می تواند برای انجام کارهای تمیز کردن و ضد عفونی به منافذ سطح نفوذ کند.

کاربرد بخارشوی

تمیز کردن سطوح مختلف مانند میز تلویزیون و جاکفشی – از بین بردن لکه ها و ذرات چربی – کاشی های کف، تمیز کردن کاشی و شیشه – از بین بردن گرد و غبار و پرز – از بین بردن چین و چروک لباس – آب کردن چسب و برچسب دیواری به راحتی – تمیز کردن ماشین تمیز کردن میز جلو مبلی – زیور آلات طلایی – صرفه جویی در زمان – استفاده آسان – سازگار با محیط زیست.

خرید و انتخاب یک بخارشوی خوب و کاربردی از بین مدل های مختلف موجود در بازار کار پیچیده و دشواری است، اما مهمتر از همه توجه داشته باشید که قرار است چه مقدار پول برای بخارشوی خرج کنید و سپس از درست بودن آن مطمئن شوید. قصد دارید از دستگاه برای خود چه استفاده کنید؟

چگونه بخارشو را روشن کنیم

اولین سوالی که پیش می آید چگونه بخارشو را روشن کنیم به طور کلی، تقریباً تمام بخارشوها به یک شکل عمل می کنند. اما برای استفاده از بخارشوی ابتدا باید از پر بودن مخزن آن مطمئن شوید. آب را داخل مخزن بخار بریزید و دستگاه را روشن کنید تا بخار تولید شود.

طرز استفاده از بخارشوی برای مبل

نحوه استفاده از بخارشوی مبل و فرش یکی از متداول ترین روش های نظافت مبل در قالیشویی و در منزل می باشد. از اثربخشی شستشوی مبل با پاک کننده می توان به قدرت بالا در از بین بردن چربی، میکروب و باکتری از سطح مبل اشاره کرد. در فرآیند شستشوی مبل با بخارشوی، اسفنج و تشک، آب کمتری جذب می شود و فرآیند خشک شدن مبل سریعتر انجام می شود.

طرز استفاده از بخارشوی برای مبل

طرز استفاده از بخارشوی برای مبل

قبل از اینکه مبل خود را با بخارشوی تمیز کنید، توصیه می کنیم دفترچه راهنمای دستگاه بخارشوی خود را مطالعه کنید تا بتوانید از بخارشوی به درستی استفاده کنید دفترچه راهنما مواردی مانند اضافه کردن مقدار مناسب آب به شامپو شستشوی مبلمان، دمای مناسب برای بخار کردن و غیره دارد.

 • برای تمیز کردن مبلمان، قبل از شستن مبل با بخارشوی؛ ابتدا با استفاده از یک سری جاروبرقی، کل سطح مبل را از گرد و غبار، ذرات ریز و موهای حیوانات خانگی تمیز کنید. این کار هنگام تمیز کردن مبل با بخارشوی بسیار موثر است.
 • سطح مبل را با یک پارچه مرطوب تمیز کنید.
 • استفاده از بخارشوی به تنهایی برای از بین بردن لکه های روغن و جوهر کافی نیست. قبل از استفاده از بخارشوی، یک ماده شوینده مناسب را روی سطح مبل بریزید و به آن زمان دهید.
 • با یک برس نرم تمام پرزهای سطح مبل را بدون آسیب رساندن به ساختار پارچه پاک کنید.
 • پس از خاموش شدن بخارشوی، آب جوش را داخل مخزن آب دستگاه بریزید.
 • بخارشوی را با دکمه روی دسته آن هواگیری کنید و به سادگی دکمه را چند بار فشار دهید تا آب به بخار تبدیل شود.
 • یک پارچه روی سر بخارپز بپیچید و شروع به شستن مبلمان کنید.
 • اجازه دهید تا مبل بعد از کار کاملا خشک شود

فیلم شستن مبل با بخارشوی خانگی

طرز استفاده از بخارشوی برای پرده

یکی از بهترین مزایای بخارشوی این است که نیازی به باز کردن و پایین آوردن پرده ها نیست. با استفاده از بخارشوی برای پرده بدون برداشتن پرده، سرپایی را تمیز کنید. البته شستن پرده ها را هر سال فراموش نکنید. وقتی پرده‌هایتان را تمیز می‌کنید، می‌توانید هر از گاهی آن‌ها را جاروبرقی بکشید و با بخار آب تمیز کنید تا بیش از حد کثیف نشوند. زمانی که می خواهید از بخارشوی استفاده کنید مراقب باشید که پرده ها خیس نشوند، بنابراین تمیزکننده را از پرده ها دور نگه دارید.

برای شستن پرده ها با بخارشوی، مخزن آب را طبق دستورالعمل سازنده بخارشو پر کنید. اجازه دهید آب گرم شود که در اکثر مدل ها چند دقیقه طول می کشد. نازل تمیز کننده بخار را به انتهای شیلنگ و دسته آن وصل کنید. وقتی آب گرم شد شروع به فشار دادن آن در کاسه کنید تا آب قبل از خارج شدن تبخیر نشود.

سپس نازل را در فاصله 10-15 سانتی متری از پرده ها نگه دارید. اطمینان حاصل کنید که بخار پرده ها را خیس نمی کند. پرده ها را از بالا به پایین با بخار اسپری کنید. روی خطوط درز، دهانه را به جای 10-15 سانتی متر به 5 سانتی متر از پرده نزدیک کنید. هنگامی که تمام قسمت جلوی پرده ها را جارو کشیدید، نازل را از بخارشوی بردارید و کنار بگذارید.

یک پارچه یا ابزار تمیز و سفید را در انتهای شلنگ قرار دهید. شیلنگ را در حالت عمودی نگه دارید تا کثیفی انباشته شده به داخل شیلنگ و سپس به بخارشوی برگردد. ابزار را روی انتهای شیلنگ بخارشوی قرار دهید تا پرده ها را لمس کند. سپس آن را به آرامی از بالا به پایین حرکت دهید. تمام قسمت های پرده را با بخار شستشو دهید. در صورت امکان، مراحل تمیز کردن پشت پرده را تکرار کنید. و در نهایت، اجازه دهید پرده ها در هوا خشک شوند.

طرز استفاده از بخارشوی برای دیوار

می توان از بخارشوی برای تمیز کردن دیوارها استفاده کرد، اما طرز استفاده از بخارشوی برای دیوار را باید بدانید. بخارشوی ها معمولاً برای تمیز کردن کف یا اثاثیه و سایر سطوحی که دمای بالا و فشار بخار می تواند به شل شدن و از بین بردن کثیفی مناسب هستند. هنگام تمیز کردن دیوارها، بهتر است از محلول تمیزکننده ملایم و پارچه نرم استفاده کنید تا به رنگ یا کاغذ دیواری آسیبی نرسد.

طرز استفاده از بخارشوی برای دیوار

طرز استفاده از بخارشوی برای دیوار

 • اگر دیوار رنگ شده یا کاغذ دیواری شده است، مراقب باشید که با بخار یا پارچه به سطح آسیب نرسانید. مراحل زیر را برای استفاده از بخارشوی برای تمیز کردن دیوار دنبال کنید:
 • بخارپز را با آب پر کنید و بگذارید داغ شود.
 • بخار را روی یک قسمت کوچک و پنهان از دیوار تست کنید تا مطمئن شوید که به سطح آسیب نمی رساند.
 • بخارشوی را کمی دور از دیوار نگه دارید و سطح را با حرکات دایره ای بخار دهید.
 • فشار زیادی وارد نکنید یا بخارشوی را برای مدت طولانی در همان مکان قرار ندهید زیرا ممکن است به دیوار آسیب برساند.
 • ناحیه بخار شده را با یک پارچه تمیز و مرطوب پاک کنید تا هرگونه کثیفی بخار شده پاک شود.
 • این کار را تکرار کنید تا تمام دیوار تمیز شود.

طرز استفاده از بخارشوی برای شیشه

در اینجا راهنما و طرز استفاده از بخارشوی برای شیشه بیان شده است

 • اطمینان حاصل کنید که شیشه تمیز و عاری از ذرات درشت کثیفی است. هر گونه برچسب یا باقی مانده چسبنده ای که ممکن است وجود داشته باشد را بردارید.
 • اجازه دهید بخارپز داغ شود تا آماده شود.
 • بخارشوی را حدود 15 سانتی متر از سطح نگه دارید و به آرامی به جلو و عقب حرکت دهید تا بخار به طور یکنواخت پخش شود.
 • از یک پارچه میکروفیبر برای جذب بخار و تمیز کردن شیشه استفاده کنید.
 • شیشه را با یک پارچه تمیز و خشک پاک کنید تا رطوبت یا لکه ها از بین برود.
 • همیشه قبل از استفاده از بخارشوی؛ دفترچه راهنما را بررسی کنید تا مطمئن شوید که از راه درست استفاده می کنید.

چگونه آب بخارشوی را خالی کنیم

اگر مقدار زیادی آب داخل بخارشوی ریخته اید و پس از اتمام مراحل پاکسازی محیط آلوده، این سوال برای شما پیش آمده است، باید به شما بگوییم که بهتر است به دفترچه راهنمای بخارشوی خود مراجعه کنید. زیرا تمامی نکات نحوه استفاده از بخارشوی در آن نوشته شده است.

 • ابتدا بخارشوی خود را خاموش کرده و سپس آن را به طور کامل از پریز جدا کنید.
 • اجازه دهید بخارشوی به مدت 30 دقیقه تا یک ساعت کاملا خنک شود.
 • پس از گذشت زمان مشخص شده، درب بخارشوی را به آرامی و بدون اعمال فشار زیاد باز کنید.
 • بخارشوی را با چرخش 180 درجه به آرامی بلند کنید تا دهانه آن رو به کف باشد.
 • اجازه دهید آب داخل شیشه کاملا تخلیه شود.
 • پس از تخلیه مخزن بخار شوی، درب بخارشوی را ببندید.
 • اکنون می توانید مخزن بخار را با موفقیت تمیز کنید.

اگر شما هم تجربه ای در مورد دستگاه بخارشور دارید حتما با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *