دکوراسیون داخلی

آموزش ساخت جاکفشی با کارتن

آموزش ساخت جاکفشی با کارتن

کارتن یکی از ابزار پرکاربرد است، که می توان گفت از آن در هر زمینه ای می توان استفاده کرد. برای مثال، برای بسته بندی پوشاک، فست فود و … از کارتن استفاده می شود. کارتن ها کاربرد های فراوانی دارند و به شما در زمینه های زیادی از جمله، حمل و نقل کمک می کنند؛ ولی وقتی استفاده اولیه را از این کارتن ها کردیم، می توانیم آن ها را بازیافت کنیم و از آن ها چیز جدیدی بسازیم. ساختن چیز های جدید می تواند خلاقیت ما را در زمینه ها مختلف افزایش دهد و باعث عملکرد بهتر مغز در زمینه های مختلفی شود.

حالا سوال اینجا است، که چگونه می توانیم از کارتن ها چیز جدیدی مانند جاکفشی خلق کنیم؟

چگونه با استفاده از کارتن جا کفشی بسازیم؟

با خرج دادن کمی خلاقیت و ابتکار می توانیم از وسایل دور ریختنی به ویژه کارتن، چیز های جدیدی مثل جاکفشی بسازیم؛ و می توانیم از آن ها به عنوان یک شی تزیینی در خانه یا محل کار مان استفاده کنیم. کارتن ها شکل پذیری و انعطاف پذیری بالایی دارند، پس می توانیم آن ها را به هر شکلی که بخواهیم، تبدیل کنیم.

ساخت جاکفشی و وسایل مورد نیاز آن:

 • کارتن
 • رنگ
 • چسب
 • مقوا کارتنی
 • قیچی

هر وسیله تزیینی که دوست داشته باشید را می توانید در ساخت این جاکفشی استفاده کنید؛ ساخت این جاکفشی بسیار راحت است و شما می توانید با وسایلی که در خانه دارید، این جاکفشی را بسازید.

ایده ساخت جاکفشی کارتنی

 • روش اول

ابتدا سه قطعه L مانند به اندازه های، پانزده سانتی متر در سی سانتی متر، پانزده سانتی متر در چهل و پنج سانتی متر و پانزده سانتی متر در شصت سانتی متر برش دهید؛ سپس دو قطعه مانند حرف (دال) به طول هفتاد و عرض هشت سانتی متر برش دهید و لبه های آن را با استفاده از چسب های رنگی چسب بزنید و سه شیار با فاصله های برابر روی قطعه (دال) مانند ایجاد کنید. همین کار را با سازه L مانند کوچک انجام دهید ولی روی آن دو شیار ایجاد کنید و آن ها را درون هم قرار دهید و دو سازه (دال) مانند را در آن جایگذاری کنید و دو سازه L مانند بزرگتر را به ترتیب از کوچک به بزرگ در قسمت پایینی سازه (دال) شکل قرار دهید.

در آخر باید چیزی با این شکل و شمایل به وجود بیاید.

ساخت جاکفشی کارتنی ال

ساخت جاکفشی کارتنی ال

 • روش دوم

مستطیلی با طول هفتاد و هشت سانتی متر و عرض شصت سانتی متر برش بدهید وچهار مستطیل دیگر در طول و عرض بیست و هشت در  شصت سانتی متر ایجاد کنید و آن ها را روی لبه های مستطیل بزرگ تر بچسبانید و بعد در داخل این سازه سه تا از مستطیل های کوچک تر را در وسط آن قرار دهید. بعد از انجام دادن این مراحل، سازه را رنگ بزنید، سپس نوار هایی در طول و عرض شصت سانتی متر در شش سانتی متر برش بدهید و آن ها را روی سازه بچسبانید؛ این نوار ها برای جلوگیری از دیده شدن کفش ها است.

ساخت جاکفشی با کارتن

ساخت جاکفشی با کارتن

 • روش سوم

مستطیلی در طول و عرض شصت در چهل سانتی متر برش بزنید، مستطیل دیگری در ابعاد شصت در بیست سانتی متر ایجاد کنید و آن را به صورت عمودی در وسط مستطیل بزرگ بچسبانید؛ با چسب دور آن را چسب بزنید. هفت مستطیل در ابعاد بیست و نه در بیست سانتی متر ایجاد کنید و دور آن را نیز چسب بزنید، سپس آن ها را یکی در میان روی سازه اولیه بچسبانید. و تمام.

ساخت جا کفشی با کارتن

ساخت جا کفشی با کارتن

 • روش چهارم

مستطیلی با طول و عرض شصت در بیست سانتی متر برش بزنید، و سه تا مستطیل کوچک روی آن برش بزنید، لبه های مستطیل اصلی را چسب بزنید و سپس سازه را رنگ کنید؛ در صورتی که دوست داشتید، روی آن هر طرحی بزنید. از این مستطیل دو تا لازم داریم. چهار تا مستطیل ساده با همین ابعاد ایجاد کنید و آن ها را در کنار هم به صورت افقی به دو سازه اصلی بچسبانید. سازه ای مانند تصویر زیر.

ساخت جا کفشی کارتنی

ساخت جا کفشی کارتنی

 • روش پنجم

 سه مستطیل در اندازه های شصت در بیست و پنج سانتی متر برش بدهید و دور آن را چسب بزنید و آن را رنگ کنید. دو مستطیل به ابعاد بیست و پنج در نود سانتی متر برش بدهید و آن ها را به صورت مورب و کج روی مستطیل بزرگتر قرار بدهید و یک لبه آن را با استفاده از نوار مقوایی شکل به مستطیل های کج بچسبانید مانند عکس زیر.

 • روش ششم

دو تا کارتن هم اندازه را به هم می چسبانید، و برای استحکام بیشتر به دیواره های کارتن، مقوا می چسبانید. چند مربع کوچک برش می دهید و به صورت عمودی با فاصله های برابر در داخل سازه اصلی می چسبانید. می توانید با استفاده از کاغذ کادو آن را زیبا تر کنید یا مثل روش ها قبل آن را رنگ بزنید. و دوباره سازه ای بسازید با دو کارتن البته بزرگ تر از سازه اول، حالا قفسه ها را روی این سازه نصب  کنید و در پایان دو سازه را به هم بچسبانید. در انتها کفش های خود را داخل آن بچینید.

استفاده از کارتن یکی از بهترین روش ها برای ساخت جا کفشی است. همان طور که گفتیم کارتن یکی از بهترین متریال ها برای ساخت وسایلی همچون جاکفشی است. ما می توانیم این جاکفشی ها را با وسایل دیگری مانند سبد، چوب و … بسازیم. وسایل دور ریز زیادی وجود دارند که می توانیم آن ها را به یک چیز کاملا زیبا و کاربردی تبدیل کنیم.

روش های زیادی وجود دارد که بتوانیم چیز های جدید خلق کنیم؛ اما بهترین متریال برای انجام این کار، کارتن است. از کارتن ها در تمام زمینه ها استفاده می شود؛ پس چه خوب است که از آن در ساخت وسایل جدید استفاده کنیم. شما می توانید با استفاده از کارتن، برای بچه ها اسباب بازی های زیادی بسازید؛ و با این کار به بچه های خود آموزش می دهید که چگونه از خلاقیت خود استفاده کنند تا چیز های جدید بسازند.

ساخت جاکفشی یا میز تلویزیون جدید یکی از کاربرد های ساخت وسیله با کارتن است؛ کارتن ها انعطاف پذیری بالایی دارند و شما می توانید از آن ها وسایل بسیار زیبایی بسازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *