دکوراسیون داخلی

نحوه سوراخکاری و رگلاژ لولا گازور کابینت + فیلم آموزشی

نحوه سوراخکاری لولا گازور

لولا گازور از جمله مهم ترین تجهیزات برای نصب هر دری بر روی محصولاتی هست که با ام دی اف تولید می شوند . این لولا ها معمولا در کابینت آشپزخانه میز تلویزیون جدید وهر آنچه که با MDF ساخته می شود کاربرد دارد.

لولا کابینت این وظیفه را دارد تا درب به بدنه را وصل کرده و با توجه آن درب باز و بسته می شود. لولا ها از جنس های مختلفی ساخته می شوند که از کیفیت های متفاوتی برخوردارند. برای کابینت ها باید لولا نصب کنید، امروزه ما شاهد انواع و اقسام لولا گازور هستیم که هر یک کاربردهای متفاوتی دارند.

فیلم نحوه نصب لولا گازور کابینت

لولا گازور چیست؟

لولا گازور کابینت، نوعی لولا است که درب را به چارچوب و یا بدنه وصل می کند. لولا گازور معمولا برای درب هایی به کار می رود که از ام دی اف ساخته شده اند و امروزه بیشتر کابینت های و کمد لباس که از جنس ام دی اف هستند، به همین دلیل این لولا کاربرد زیادی دارد. ویژگی اصلی که برای خرید آن ها باید دقت کنید، ساده یا آرام بند بودن شان است. چون که لولا آرام بند از یک پمپ کوچک تشکیل شده که درب کابینت را آرام می بندد. لولا گازور کابینت با توجه به درب و نوع زاویه ای که با بدنه دارد به مدل های مختلفی تقسیم شده که عبارتند از:

لولا گازور کابینت

لولا گازور کابینت

  • لولا 45 درجه
  • لولا 90 درجه
  • لولا 180 درجه
  • لولا آرام بند
  • لولا مکمل
  • لولا توکار
  • لولا خلاص
  • لولا فنر معکوس

آموزش نصب لولا گازور آرام بند و ساده

نخستین قدم برای نصب لولا گازور، بررسی و مشخص کردن ابعاد آن بوده و سپس انجام سوراخکاری لوله گازور است.

بررسی ابعاد سوراخکاری و فاصله لولا گازور تا لبه

نصب لولا ها مانند جاهای دیگر کابینت از اهمیت زیادی برخوردار است. نصب کردن لولا ها به صورت دقیق باعث می شود تا باز و بسته شدن درب کابینت به درستی انجام بشود. هر گونه بی دقتی در انجام آن ها سبب شده تا  کابینت به خوبی نصب نشود.

به همین دلیل نخستین مرحله بررسی و مشخص نمودن ابعاد لولا گازور است، باید بدانید که نخست با بهره گیری از مته لولا گازور سایز معمولا 35 میلی، پشت درب کابینت را دو تا سوراخ به عمق 12 میلی متر زده، به صورتی که این سوراخ ها 3 میلی متر از لبه ی کناری درب و 8 الی 12 سانتی متر از پایین و بالای کابینت ها فاصله داشته باشد.

نکته ی مهمی که باید در این زمینه در نظر داشته باشید، این است که عمق این دو مدل سوراخ زده شده باید به یک اندازه باشند تا برآمدگی لوله داخل کابینت کاملا برود و از بخش رویی بیرون نیاید. به همین دلیل شما می توانید سوراخکاری مته لولا گازور لبه را راحت تر انجام دهید تا به هر اندازه که لازم است درب سوراخ گردد.

تنظیم دقیق لولا گازور

پس از انجام کارهای گفته شده برای سوراخکاری لوله گازور، مرحله مهم بعدی این است که لولا را جا بیاندازیم. برای این کار باید از پیچ های خودکار و یا ام دی اف ها بهره بگیریم تا لولا ها را در جای خود قرار دهیم به همین دلیل باید دقت کنیم تا لولا ها را صاف و موازی لبه درب نصب نماییم، چون که در این صورت کج نصب کردن آن ها سبب شده تا لولا ها به مرور زمان خراب شده و دیگر قابلیت استفاده را نداشته باشد و باید تعویض شوند.

لولا کابینت آرام بند

لولا کابینت آرام بند

نکات سوراخکاری لوله گازور

باید بدانید که سوراخکاری لوله گازور کاری سخت و مشکل است و تنها باید قبل از انجام آن از پیچ های رگلاژ استفاده کرده تا لولا را تنظیم نمایید و فاصله درب از یونیت چپ و راست بودن درب تنظیم شود. به همین دلیل بعضی از لولا ها به شکل کلیپسی می باشند و شما می توانید با بهره گیری از آن در زیر لولا، درب را از یونیت کابینت حتی بدون باز نمودن پیچ جدا نمایید.

علاوه بر موارد گفته شده اگر طول کابینت شما از 1 بیشتر می باشد، برای نگه داشتن آن ها روی یونیت بهتر است از سه تا لولا گازور بهره بگیرید. همین طور باید به مدل و برند آن هم توجه کنید و پس از نصب مجدد لولا را رگلاژ کنید.

یادتان باشد که سوراخکاری لولا گازور نیاز به تجربه و مهارت دارد، به همین دلیل باید از تجربه کافی در این زمینه برخوردار باشید، در غیر این صورت این کار را به افراد متخصص بسپارید.

راهنمای رگلاژ لولا گازور آرام بند

حتما بارها و بارها درب کابینت ها یا کمد لباس منزل خود را باز کرده و دوباره بسته اید، اما آیا تا به حال به عملکرد لولا های آن دقت داشته و چیزی در خصوص انواع لولا می دانید؟

روش تنظیم و رگلاژ لولا گازور را میدانید به چه صورت است و تنظیم لولای آرام بند چطور انجام می شود؟ مطمئناً هیچ کدام از ما دوست نداریم که هر روز با ظاهر ناموزون درب های لولایی وسایل چوبی منزلمان روبرو شویم یا برای بستن آن مجبور شویم فشار زیادی به خودمان بیاوریم پس در ادامه با این ویدئو به شما آموش میدهیم که آموزش تعمیر افتادگی درب کابینت آموزش می دهیم.

جمع بندی

لولا گازور از جمله قطعات بسیار پرکاربرد در صنعت کابینت سازی است که اگر نباشد، کارکرد های زیادی به مشکل برمی خورد. لولا گازور باید به خوبی در سر جای خودش قرار بگیرد، به همین دلیل باید از پیچ های خودکار و یا ام دی اف استفاده کنید. لوله گازور باید صاف و موازی با درب نصب شود و اگر کج باشد، در کم ترین زمان ممکن خراب می شود.

همین طور یک سری موارد است که در خرید لوله گازور برای سوراخکاری مهم می باشد. همیشه سالم بودن فنر لولا و پمپ را پیش از سوراخکاری بررسی کنید. اگر پمپ آن خراب باشد، به درستی کار انجام نمی شود.

از طرفی جنس لولا هم در این زمینه اهمیت زیادی دارد. سعی کنید لولاهایی را تهیه کرده و سوراخکاری کنید که از استیل آبکاری شده ساخته شده اند، چرا که مقاوم ترین آن ها به شمار می روند. البته لولا از جنس های دیگر ساخته می شود که هزینه کم ترین نسبت به استیل دارند.

پمپ ها از یک روغن برخوردارند که اگر آن ها در دمای بین -10 تا 40 سانتی گراد باشند، کارکرد خیلی بسیار با کیفیت می شود. همین طور باید بدانید که در سوراخکاری لوله گازور پمپ ها اگر باید نباشند و از روغن هایی که دارای گاز هستند، درون آن ها استفاده نشده باشد، پس از سوراخکاری و استفاده از بین می روند و لولا بی کیفیت می شوند.

آخرین نکته ای که برای سوراخکاری لوله گازور بهتر است در نظر داشته باشید این است که حتما میزان وزن درب کابینت را در نظر داشته و متناسب با آن لولا گازور برای سوراخکاری انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *