دکوراسیون داخلی

چگونه لوستر را نصب کنیم + نکات مهم

چگونه لوستر را نصب کنیم

آیا شما هم فکر می کنید که چگونه لوستر را نصب کنیم و آیا نصب لوستر روی سقف آسان است و چرا به جای پرداخت هزینه زیاد به شخصی برای نصب آن، خودتان آن را نصب نکنید؟ البته مورد قبول است که نصب لوستر اسان و راحت است. اما نه زمانی که قوانین ایمنی را رعایت نمی کنید و اطلاعات کافی در مورد سیم کشی لوستر ندارید. اگر برای اولین بار می خواهید خودتان لوستر منزل و محل کار نصب کنید، در این مقاله در دکومبل تلاش شده مهم ترین مراحل نصب لوستر سقفی را برای شما عنوان کنیم. البته حتما با افراد با تجربه در مورد سیم کشی مشورت بگیرید.

به طور معمول، مراحل نصب لوستر شامل قطع کردن کامل برق و باز کردن لوستر قبلی (در صورت وجود) و نصب لوستر جدید است. مهمترین چیز این است که قبل از هر کاری برق اصلی را قطع کنید و به این نکته بسیار نکته مهم توجه وجه داشته باشد که خاموش کردن کلید لوستر برق اصلی را قطع نمی کند. باید جریان اصلی را از کنتور و فیوز های اصلی قطع کنید و  قبل از شروع کار با استفاده از فازمتر مطمئن شوید که در لوستر برق وجود ندارد.

اموزش نصب لوستر

اموزش نصب لوستر

نصب لوستر در سقف گچی

برای نصب لوستر در سقف گچی ابتدا مراحل نصب لوستر و سپس نصب آن را توضیح می دهیم کار بدون ابزار ممکن نیست. البته برای نصب لوستر به ابزار خاصی نیاز نیست. با این حال، شما باید موارد مانند پیچ گوشتی مانسب فازمتر چسب برق دم باریک و انبر دست چهار پایه مناسب و پیچ و مهره معمولان در خود جعبه لوستر وجود دارد به همراه خود داشته باشید.

تو این قسمت قراره به اموزش نصب دو نوع لوستر بپردازیم. نوع اول لوستری که به زنجیر موجود در سقف اوزیرون میشه و نوع دیگه هم در صورت نبود زنجیر سقفی ، به سقف پیچ و رولپلاک میشه.
 1. مقاومت و نوع سقف را بررسی کنید.
 2. فیوز را قبل از هر کاری حتما قطع کنید.
 3. از یک قلاب مخصوص لوستر (رول بوت) و محکم استفاده کنید.
 4. دقت کند سیم کشی مورد و اشکالی نداشته باشد.
 5. از سالم بودن لوستر قبل از نصب مطمعن شود (به طور معمول در فروشگاه ها تست می شود)
 6. زنجیر را اندازه بگیرید و ارتفاع آن را تنظیم کنید (با توجه به سقف خانه)
 7. لوستر را از قلاب سقف آویزان کنید.
 8. سیم های برق را با احتیاط وصل کنید.
 9. تنظیمات و چک لیست نهایی از نظر ایمنی و زیبایی انجام دهید.
 10. لاله ها را روی لوستر قرار دهید.
 11. قرار دادن لامپ های لوستر.
 12. فیوز را وصل کنید.
 13. تست نهایی لوستر.

سوراخ کردن سقف برای نصب لوستر

این مرحله همچنین برای کسانی است که برای اولین بار لوستر نصب می کنند. برای نگه داشتن لوستر به سقف به قلاب نیاز دارید. این قلاب باید به سقف پیچ شود. ابتدا باید یک سوراخ در سقف ایجاد کنید. برای سوراخ کردن سقف باید به سراغ تجهیزات بروید. بهترین ابزار برای سوراخ کردن سقف دریل و مته مناسب است.

نصب لوستر

نصب لوستر

در کنار انتخاب مته مخصوص دیوار، باید یک دریل مناسب نیز انتخاب کنید. توجه داشته باشید مته‌ مخصوص دیوار انتخاب کنید که بتواند از پس مصالح سقف برآید.

نصب لوستر برنزی سنگین

مهمترین عامل در نصب لوستر قلاب هست که بستگی به سازنده دارد. معمولا برای نصب لوستر برنزی سنگین از زنجیر استفاده میکنن و آن را به تیرآهن های سقف جوش و آویزان می کنند تا کار آسانتر شود و امنیت آن افزایش یابد. اما اگر چنین امکانی در خانه خود ندارید باید از ابزار و قلاب های مخصوص استفاده کنید چون ممکن هستا لوستر سقوط کند و بسیار خطرناک است. اگر سقف شما کاذب است باید لوستر را با استفاده از قلاب های مخصوص (رول بولت) لوستر را محکم با سقف متصل کنید.

 

رول بولت چیست و نکات انتخاب رول بوت

رول بولت نوعی اتصال دهنده مکانیکی می باد که برای محکم کردن لوستر بر روی سقف کاذب یا کچی و حتا بتونی کاربرد دارد و به دلیل کاربری لنگری مانند برای نصب لوستر قابل اطمینان هست.

رول بولت ها در اندازه های مختلف موجود هستند و هر چه لوستر شما سنگین تر باشد، باید از رول بولت های بزرگتر استفاده کنید (رول بولت ها حداکثر برای وزن 15 کیلوگرم مناسب هستند.) نحوه نصب رول بولت هم به این صورت می باشد که با مته مناسب یک سوراخ در سقف ایجاد کنید و رول بولت را وارد آن کنید. آنگاه قسمت چنگک مانند آن را با انبردست یا با دمبایک مقداری بچرخانید که پره های رول بولت در سقف باز شود و محکم شود.

رول بولت

رول بولت

سپس قلاب لوستر را به قلاب رول بولت وصل کنید سپس سیم برق را با احتیاط به سیم لوستر وصل کنید. توجه: اگر از استحکام مطمئن نیستید، یک زنجیر بلند از قلاب آویزان کنید و یک کیسه برنج 10 کیلوگرمی (یا وزن دیگر) را از ارتفاع کم آویزان کنید و یک روز کامل صبر کنید. اگر اتفاقی نیفتاد، لوستر را نصب کنید.

نکته: اگر احساس میکنید سقف شما ضعیف است و وزن لوستر بیشتر از ۱۰ کیلوگرم است، هرگز از سقف کاذب استفاده نکنید و لوستر را به سقف اصلی متصل کنید

نصب لوستر بدون قلاب

نکته مهم: بهترین روش نصب لوستر استفاده از قلاب مناسب است و ایمنی بسیار خوبی دارد و توصیه می شود ولی یکی از روش ای آسان و رایج روش های نصب لوستر بدون قلاب (مخصوص لوستر های فوق سبک و فانتزی) استفاده از یک چسب قوی می باشد. برای این کار باید چسب مناسب سقف خود را تهیه کنید.

توجه داشته باشید که چسب باید بتواند وزن لوستر را تحمل کند و با نوع متریال سقف خانه شما مطابقت داشته باشد. بعد از خرید چسب باید قسمت بالای سقف و پایین لوستر را تمیز کند تا چسب به درستی بچسبد . سپس مقدار مناسبی از چسب را آغشته کرده و لوستر سبک خودتون رو به سقف بچسپانید. چند دقیقه صبر کنید تا چسب خشک شود سپس سیم های لوستر را به پریز برق وصل کنید.

نحوه نصب لوستر بدون زنجیر

برای نصب لوستر بدون زنجیر معمولا از رول بولت یا رولپلاک استفاده می شود. رول بولت ها ابزار محبوبی برای نصب لوستر هستند و نوع قلاب دار و پروانه ای آن بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. نصب رولپیچ یا رولپلاک باید توسط پرسنل مجرب و متخصص انجام شود. چون باید یک شی سنگی را مانند لوستر که از سقف آویزان است نگه دارند.

رول بولت پروانه ای

رول بولت پروانه ای

هنگام خرید رول بولت سقفی و نصب لوستر بر روی سقف کاذب باید به چند نکته بسیار مهم توجه کرد. وزن و حجم لوستر یا هر وسیله آویزان شده از رول بولت را حتما در نظر بگیرید. علاوه بر این، طراحی سقف و مواد مورد استفاده نیز باید در نظر گرفته شود.

نکات مهم برای نصب لوستر

برای نصب لوستر سقفی بر روی سقف کاذب، وزن لوستر بسیار مهم است، بنابراین توجه شما را به چند نکته در مورد وزن لوستر جلب می کنیم.

 • خوب است لوستر به وزن 3 کیلوگرم به بالا به کمک رول پلاک های پروانه ای نصب کنید.
 • اگر وزن لوستر شما بیش از 7 کیلوگرم است می توانید به روش اتصال مستقیم به سقف اصلی که در قسمت نصب لوستر سنگین توضیح دادیم عمل کنید.
 • برای نصب لوسترهایی که وزن آنها بیش از 7 کیلوگرم است بهتر است از قلاب های لنگر استفاده کنید.

در اخر به شما پیشنهاد می کنیم اگر خلاق هستید مطلب چگونه لوستر بسازیم + فیلم آموزشی را در دکومبل مطالعه بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *