دکوراسیون داخلی

هنگام نصب بخاری چه موارد ایمنی را باید رعایت کنیم + فیلم و عکس

هنگام نصب بخاری چه موارد ایمنی را باید رعایت کنیم

بخاری‌ها یکی از مهمترین وسایل گرمایشی در منازل و محیط‌ های کاری هستند و گرما بخش خانه در روزهای سرد سال است. اما نصب بخاری به درستی و با رعایت اصول ایمنی، بسیار حائز اهمیت است. اگر این وسیله به درستی نصب نشود ممکن است اتفاقات جبران ناپذیری ایجاد کند. به همین خاطر دانستن موارد نصب بخاری اهمیت بسیار زیادی دارد. در این مقاله در دکومبل ما تصمیم داریم تمام موارد ایمنی که در نصب بخاری باید رعایت کنید را به شما بگوییم پس با ما همراه باشید.

نکات ایمنی بخاری گازی

بخش مهمی از نصب بخاری و انتخاب مکان مناسب برای آن این است که موارد ایمنی را بررسی کنید. توجه به نکات ایمنی نصب بخاری از وقوع حوادث ناخوشایند که ممکن است خطرناک باشند جلوگیری می‌کند. در ادامه چند مورد از نکات ایمنی هنگام نصب بخاری را بررسی می‌کنیم:

 • راه‌های ورودی هوا را به هیچ عنوان نبندید و مسیر را برای ورود اکسیژن و هوای تازه باز بگزارید
 • شلنگ گاز متصل به بخاری را با آب و کف برسی کنید
 • قبل از نصب بخاری از باز بودن مسیر دودکش‌ حتما برسی کنید
 • دودکش‌های داخل دیوار باید از سطح بام 80 سانتی‌متر بالاتر باشند و حدود یک متر از دیوار جانبی فاصله داشته باشد .
 • نصب کلاهک H در پشت بام برای جلوگیری از ورود باد و توفان و شاخ و برگ درختان توصیه می شود.
 •  از حداقل زانویی در نصب دودکش‌ استفاده کنید.
 • از به‌ کاربردن دودکش‌ مشترک برای چند وسیله گرمایشی خودداری کنید.
 • از قراردادن انتهای دودکش­ها در سطل آب خودداری کنید.
 • از دستگاه‌های هشداردهنده گاز مونوکسیدکربن در محیط استفاده کنید.
 • تا حد امکان از بخاری‌های بدون دودکش استفاده نکنید.
 • احاطه درست با مواد قابل احتراق: بخاری باید از مواد قابل احتراق و مخاطرات احتمالی فاصله کافی داشته باشد. محل نصب بخاری نباید از جنبه ایمنی در معرض خطر قرار داشته باشد.
 • نصب صحیح: از نصب صحیح بخاری اطمینان حاصل شود. این کار شامل استفاده از لوله‌ها و اتصالات مناسب، اتصال به سوخت و دودکش صحیح و همچنین نصب آن به دیوار یا سطح مستحکم می‌شود.
 • راه‌های خروج گاز: بخاری باید به طور صحیح به راه‌های خروج گاز متصل شود. همچنین، باید از نصب مواد جداگانه برای خنک ‌کننده خروج گاز استفاده کنید و پیش از استفاده از بخاری، باید مطمئن شوید که راه‌های خروج گاز و اتصالات آن درست نصب شده و بدون هر گونه نشتی هستند.
 • نصب در فاصله مناسب از سایر اجسام: بخاری باید در فاصله‌ای مناسب از سایر اجسام مانند مبلمان، میز تلویزیون پرده‌ها یا مواد قابل اشتعال نصب شود. باید حداقل ۶۰ سانتی متر فاصله از این اجسام را رعایت کنید تا جلوگیری از خطر احتمالی آتش سوزی یا آسیب به اجسام دیگر صورت گیرد.
 • استفاده از لوله‌های مناسب: برای نصب بخاری، از لوله‌هایی با کیفیت و ضخامت مناسب استفاده کنید. این لوله‌ها باید قادر باشند فشار گاز را تحمل کنند و از روشن شدن آتش جلوگیری کنند. همچنین بهتر است از لوله‌هایی استفاده کنید که مقاومت بالایی در برابر حرارت داشته باشند.
 • هماهنگی با سیستم دودکشی: بخاری باید با سیستم دودکشی منطبق باشد. پیش از نصب بخاری، باید مطمئن شوید که قطر لوله‌ها و اتصالات مربوط به دودکشی مناسب است و همچنین سیستم دودکشی به درستی نصب شده و قابلیت جریان دود را دارد.
 • کمک از افراد متخصص: در صورتی که مطمئن نیستید چگونه بخاری خود را نصب کنید، از کمک یک حرفه‌ای یا تکنسین متخصص برای نصب بخاری استفاده کنید. این می‌تواند در اطمینان حاصل کردن از نصب صحیح و ایمن بخاری بسیار مؤثر باشد.

نحوه چك كردن لوله بخاري

برای امتحان­کردن عملکرد درست بخاری گازی، را روشن کرده و بعد از مدتی به لوله بخاری دست بزنید. گرم­ بودن لوله در تمام نقلاط نشانه درست کارکردن بخاری است. اما در صورتی که بعد از مدتی کارکردن لوله همچنان سرد یا مایبل به سرد بود، باید سریعا دستگاه گرمایشی را خاموش کرده و اتصالات را مجددا چک کنید چون نشانه نشت گاز یا اتصالات نادرست بخاری است. 

سرد بودن لوله بخاری

 سرد بودن لوله بخاری بسیار خطرناک است و هرچه سریع تر باید جهت رفع این مشکل اقدامات لازم را انجام دهید یا از فورا از یک متخصص کمک بگیرد و تا معلوم شدن علت مشکل از بخاری استفاده نکنید در ادامه چند علت مهم را عنوان می کنیم 

 1. سرمای بیش از حد هوا
 2. مسدود بودن مسیر دودکش
 3. نصب دودکش در ارتفاع کم
 4. وارد شدن باد از لوله بخاری
 5. نصب غیراصولی دودکش
 6. عدم استفاده از کلاهک H
نحوه چك كردن لوله بخاري

نحوه چك كردن لوله بخاري

بهترین مکان‌ها برای نصب بخاری کجاست؟

مکان مناسب برای نصب بخاری می‌تواند تأثیر بسزایی بر عملکرد، کارایی و حتی ایمنی آن داشته باشد. همانطور که می‌دانید نصب درست این سیستم گرمایشی می‌تواند در مصرف انرژی، تاثیر بسزایی داشته باشد و سلامت افراد خانه را نیز تضمین کند. از همین رو باید به طور منظم عملکرد آن را چک کرده و از درست کارکردن آن اطمینان حاصل کنید. در ادامه مهمترین نکات را یادآوری می‌کنیم:

تهویه مناسب

مکانی که قصد نصب بخاری را دارید باید دارای تهویه مناسب باشد‌. پس پیش از هر چیزی توجه داشته باشید که مکان نصب بخاری دارای تهویه مناسب است. این اجازه را دهید که هوا به دستگاه بخاری دسترسی داشته باشد و از دیگر منابع تهویه به خوبی جدا شود. به هیچ وجه بخاری خود را در مکان‌های بسته یا بدون هواگیری مناسب نصب نکنید.

فاصله از مواد قابل احتراق حساس یه گرما

از نصب بخاری در مکان‌هایی که دارای مواد قابل احتراق و مواد سوزاننده مانند بنزین، روغن، یا منابع سوزاننده یا کنار جاکفشی چوبی و یا میز تلویزیون پرهیز کنید. به دنبال یافتن مکانی با فاصله کافی از این مواد باشید.

نزدیکی به سیستم توزیع هوا

بهتر است بخاری را در نزدیکی سیستم توزیع هوا مانند گریل‌ها، هواکش‌ها و تهویه‌های هوا نصب کنید تا از توزیع بهتر گرما و تهویه در مناطق مختلف اطمینان حاصل کنید. همچنین این کار می‌تواند به تنظیم صحیح فشار و توزیع گرما کمک کند.

فاصله از اشیاء قابل آتش ‌سوزی

از نزدیکی بخاری به اشیاء قابل آتش‌ سوزی مانند پارچه‌ها، چوب و سایر مواد قابل آتش ‌سوزی، خودداری کنید. فاصله کافی با مواد قابل احتراق به جلوگیری از خطر آتش ‌سوزی کمک می‌کند.

نکات ایمنی بخاري

نکات ایمنی بخاري

دوری از محل‌های مستعد ترکیدن لوله آب

در صورت امکان، از نصب بخاری در محل‌هایی که مستعد ترکیدن لوله آب و آب گرفتگی هستند مانند آشپزخانه یا حمام‌ها پرهیز کنید. این کار می‌تواند از خطر ناشی از خیس شدن بخاری جلوگیری کند.

دسترسی آسان برای نگهداری و تعمیرات

مکان نصب بخاری باید دسترسی آسان برای نگهداری و تعمیرات را فراهم کند. به طوری که باید این اجازه را دهید که تکنسین‌ها یا کارکنانی که برای نگهداری بخاری مشغول به کارند بتوانند به آسانی به بخاری دسترسی داشته باشند.

وقتی مکان مناسب برای نصب بخاری را پیدا کردید، حتماً از دستورالعمل‌های تولید کننده برای نصب بخاری هم پیروی کنید. حفظ این موارد می‌تواند به اجتناب از مشکلات احتمالی و همچنین افزایش عمر مفید بخاری شما کمک کند.

سخن پایانی

در این مقاله درباره موارد و نکات ایمنی که باید هنگام نصب بخاری در نظر داشته باشید صحبت کردیم. به طور خلاصه، نصب بخاری باید با رعایت اصول ایمنی انجام شود. باید مطمئن شوید که بخاری به درستی نصب شده و همچنین تهویه مناسب در محل نصب بخاری فراهم شده باشد. با رعایت این موارد، مشکلات احتمالی مانند حریق، گاز سمی و… را می‌توان به حداقل رساند. بنابراین، قبل از نصب بخاری حتما به موارد ایمنی توجه کنید و در صورت نیاز، با کارشناسان مجرب در این زمینه مشورت کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *