دکوراسیون داخلی

چگونه بوی بد مبل را از بین ببریم؟

چگونه بوی بد مبل را از بین ببریم؟

مبلمان، یکی از ارکان اصلی در خانه های امروزی به شمار می روند. ما در حال حاضر شاهد مدل های مختلفی از مبلمان هستیم که هر یک از آن ها دارای یک سری ویژگی ها می باشند. مبلمان جزء وسایلی است که دائما در معرض رفت و آمد قرار دارد و افراد برای استراحت کردن از آن ها استفاده می کنند، به عبارت دیگر آن ها جزء وسیله های پر کاربرد در منزل هستند.

از این رو زودتر از سایر وسایل آلوده شده و بو می گیرد. از آن جایی که مبلمان هم جزء وسایل در معرض دید هستند، یعنی همیشه افرادی که به منزل وارد می شوند به آن ها توجه کرده و از مبل ها استفاده می کنند، اهمیت زیادی دارد. در نتیجه باید هر چند وقت دیک دفعه تمیز و نظافت شوند، اما چطور می توان این کار را انجام داد؟ برای دانستن این موارد با ما در فروشگاه اینترنتی دکومبل همراه شوید.

بررسی جنس مبلمان

اولین موردی که باید در از بین بردن بوی مبل ها در نظر داشته باشید، بررسی کردن برچسب آن ها می باشد، شما باید در نظر بگیرید تا جنس مبل از چیست، چون که جنس مبل ها و کیفیت آن ها جزء اولویت در نظافت کردن مبلمان محسوب می شود، جنس پارچه مبل می تواند چرم، پلی استر و .. باشد که شستشو و نظافت کردن هر یک با دیگری فرق می کند و روی آن ها علامت هایی اعم از sw،w،s  وx  زده می شود که هر کدام یک معنای خاص برای خودش دارد.

رفع بوی بد مبل

رفع بوی بد مبل

مقوای مبل را برسی کنید

این مورد معمولا در جاهای که رطوبت زیاد است و یا چوب خیس در هنگام تولید مبل استفاده شده باشد و یا به هر دلیلی مایع برروی مبل ریخته شده باشد   باعث بوی بسیار بد می شود این مقوا ها که در داخل مبل زیر پارچه هستن و دیده نمی شوند ولی به دلیل خیس شدن باعث ایجاد بوی بسیار بد می شود و تنها راه رفع این بوی بد تعویض این مقوا است .

در مواردی که بو چندان زیاد نیست میتوانید مبل را در یک فضای باز قرار داده و برعکس کنید و متقال (پارچه توری زیر مبل) را از زیر مبل جدا کره و بگزارید هوا در داخل مبل جریان داشته باشد تا این بو تا حدودی رفع شود.

کوسن یا بالشتک ها را جدا بشویید

همه مبل ها دارای کوسن یا بالشتک هستند، به همین دلیل آن ها هم به مرور زمان کثیف می شوند و باید بتوانید آن ها را بشویید، برای شستشوی کوسن ها اگر آن ها روکشن جدا دارند که چه بهتر می توانید آن ها را به صورت مجزا بشویید و اگر دارای روکشن نیستند با برش مخصوص و با آب و تاید آن ها را شسته و در آخر با جارو برقی رویشان را جارو کنید.

با بخارشور لکه ها را بشویید

یکی دیگر از متدهایی که می توانید برای مبل ها استفاده کنید که در بعضی از خانه ها هم این دستگاه وجود دارد، بخار شور است، بخار شوی لکه ها را تمیز می کند. شما ابتدا با بخار شوی آن ها را نظافت کرده و سپس آن را تنظیم کرده و روی مبلمان نگه دارید تا لکه ها کامل از بین بروند.

رفع بوی بد مبل با بخارشور

رفع بوی بد مبل با بخارشور

استفاده از سرکه را فراموش نکنید

از گذشته ها تا به امروز، سرکه یکی از وسایلی بوده است که شما برای تمیز کردن وسایل از آن استفاده می کنید، شما می توانید برای از بین بردن و تمیز کردن مبلمان هم از سرکه استفاده کنید.

برای تمیز کردن با سرکه سفید اول باید ببینید که پارچه جنسش چیست. شما برای مبلمان های پارچه ای که بیشتر مبل ها امروزه پارچه ای هستند از سرکه سفید با ترکیب آب و الکل بهره بگیرید و آن ها را ترکیب کرده و استفاده نمایید.

اگر پارچه ها چرمی هستند از سرکه سفید با روغن زیتون و آب استفاده کنید چون که پارچه های چرمی حساس هستند تا آسیب نبینند.

استفاده از خوشبوکننده هم گزینه خوبی است

زمانی که شما مبلمان ها را با روش های خانگی شستشو و تمیز کرده اید، برای این که بوی بد آن هم از بین برود، از اسپری های خوشبو کننده استفاده کنید و آن ها را در فاصله 30 سانتی متری مبل ها قرار داده و اسپری نمایید از این محصول هم برای خوش بو کردن ام دی اف که در محصولاتی مانند میز تلویزیون استفاده شده نیز کاربرد دارد. اگر لکه ی خاصی روی مبل بوی بدی ایجاد کرده است، آن نقطه را بیشتر تمیز کرده و از اسپری بهره بگیرید.

اگر فضا دارید مبل ها را فضای باز بگذارید

اگر شما خانه هایی دارید که می توانید آن ها را در فضای باز قرار دهید، بهتر است چند ساعت در روز به خصوص عصرها این کار را انجام دهید و مبلمان را در فضای بیرون بگذارید تا بوی سرکه یا مواد شوینده روی آن باقی نماند.

استفاده از حلال خشک

یکی دیگر از روش ها که به پارچه ی مبل هم آسیب خیلی کمی می زند، حلال های خشک مانند جوش شیرین هستند، جوش شیرین قابلیت های زیادی دارد و شما می توانید آن را با آب و یا سرکه ترکیب کرده و بخش های خیلی کثیف مبلمان را با آن ها شستشو کنید.

پیشگیری از ایجاد بوی بد مبلمان

اگر با روش های گفته شده موفق شده اید تا بوی بد مبل ها را از بین ببرید، چطور می توانید از بروز مجدد آن ها جلوگیری کنید، یک سری کارها هستند که کمک می کنند تا هم طول عمر مبلمان شما بیشتر شود و هم این تمیز و بدون بو بماند. هر چقدر که شما پیشگیری کنید، دیرتر مبل شما کثیف شده و بو می گیرد.

بوی بد مبل از چست

بوی بد مبل از چست

شما می توانید از روکش های مبلمان که امروزه در مدل ها و اشکال مختلفی وجود دارند استفاده کنید، به خصوص اگر بچه کوچک در منزل دارید، این روکش ها کمک زیادی به شما می کند چون که بچه ها دائما در حال استفاده از مبل ها هستند و زودتر کثیف می شوند.

نکته دوم این است که تا جایی که امکان دارد از خوردن و آشامیدن روی مبلمان خودداری کنید، نیمی از آلودگی ها به دلیل خوردن غذا روی مبلمان است که لکه های آن باقی می ماند. اگر خانه ای شلوغ و پر رفت و آمد دارید یا این که دارای فرزند کوچک هستید تا جایی که می توانید از پارچه های چرمی و پارچه های رنگ روشن برای مبلمان تان استفاده نکنید.

هر چند وقت یک بار مبلمان را جارو برقی کشیده و با یک دستمال نم دار حتی اگر کثیف هم نباشند آن ها را لکه گیری کنید. اگر مبلمان شما طول عمر زیادی دارند یعنی سال های سال است که شما از آن ها استفاده می کنید، می توانید پارچه مبلی آن ها را هم عوض کرده و آن را نو کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *