دکوراسیون داخلی

چگونه خانه خود را گرم کنیم؟

چگونه خانه خود را گرم کنیم؟

انسان ها از زمان های بسیار دور به این فکر بودن که چگونه خانه خود را گرم کنیم، که البته موضوع بسیار مهمی است. انسان های اولیه برای روشن کردن آتش از سنگ های مخصوص و چوب استفاده می کردند که این روش فقط برای گرم کردن بخش کوچکی از خانه ها امکان پذیر بود.

با ساخته شدن خانه های بیشتر، مردم به این فکر افتادند که باید با روش های دیگری خانه های خود را گرم کنند.

روش هایی که ماندگار تر و بهتر باشند و البته روش هایی که خطر کمتری داشته باشند. انسان های غارنشین با روشن کردن آتش و نشستن در دور آن خود را گرم می کردند اما بعد از آن که برای خود خانه ساختند به فکر روش های دیگری افتادند که عبارتند از:

  • آتشدان

ساخت آتشدان جزو اولین ایده های انسان ها بوده است که این کار را در فضای باز یا حتی داخل غارها انجام می دادند یعنی آن ها چاله هایی ایجاد می کردند که بتوانند درون آن آتش درست کنند. انسان های غارنشین درون این گودال ها پخت و پز نیز انجام می دادند.

  • کرسی

کرسی یکی دیگر از وسایلی چوبی است که همه ما آن را دیده ایم و حداقل یک بار دور آن نشسته ایم. کرسی متشکل از یک میز و لحافی بزرگ است که روی میز را می پوشاند؛ پس از فروکش کردن آتش آن را در زیر کرسی قرار می دهند و گرمای بسیار خوب و لذت بخشی در روزهای گرم زمستان دارد و به راحتی با انواع میز تلویزیون چوبی به راحتی ست میشود و البته با پیشرفت فناوری امروزه از بخاری های برقی در زیر کرسی نیز استفاده می شود.

با اینکه کرسی یکی از وسایل گرمایشی قدیمی است، اما هنوز هم محبوبیت خاص خود را در بین مردم دارد. البته کرسی با اینکه مزایای زیادی دارد ولی معایب خاص خود را نیز دارد. کرسی باعث خفگی بر اثر دود و سبب سوختگی پا نیز می شود.

  • شومینه

شومینه یکی دیگر از وسایلی است که ما با استفاده از آن خانه های خود را گرم می کنیم اما شومینه ها نسبت به دیگر وسایل گرمایشی کاربرد کمتری دارند.

شومینه

شومینه

تاریخچه شومینه به سفر ناصرالدین شاه به فرانسه بر می گردد. و مردم عادی نیز از شومینه در خانه های خود استفاده می کردند که البته به دلیل نگهداری سخت شومینه، این وسیله محبوبیت خاصی بین مردم پیدا نکرد.

و لازم به ذکر است که از شومینه ها به عنوان نماد و سمبل زیبایی در فضا های بسته و باز استفاده می شود.

  • بخاری هیزمی

بخاری هیزمی یکی از وسایل نوستالژی است که می توان گفت این نسل حتی آن ها را ندیده است.

بخاری هیزمی یکی از پردردسر ترین و خطرناک ترین وسایل گرمایشی است که تا امروزه دیده ایم.

بخاری هیزمی مقدار زیادی هیزم لازم داشت که باید به سرعت هیزم آن عوض می شد.

این بخاری باعث سوختگی های بسیار عمیقی می شد که به دلیل حلبی بودن بخش بیرونی آن بود.

  • بخاری نفتی

عملکرد بخاری نفتی نیز مانند بخاری هیزمی است با این تفاوت که بخاری هیزمی با هیزم و بخاری نفتی با نفت کار می کند.این وسیله گرمایشی یکی از پرکاربرد ترین وسایل بوده و استفاده از آن نسبت به دیگر وسایل راحت تر بوده است.

  • بخاری برقی

بخاری برقی ها بین مردم محبوبیت زیادی داشته و هنوز هم دارند. مردم پس از ورود این بخاری برقی ها نسبت به گذشته زندگی راحت تری را تجربه کردند، یعنی دیگر به فکر این نبودند که هیزم یا نفت تهیه کنند. اما این بخاری برقی ها نیز معایب خاص خود را داشته و دارد؛ این بخاری ها به دلیل داشتن بدنه فلزی، زود داغ می شوند و اگر از بچه ها غافل شویم، باعث سوختگی های عمیق نیز می شود.

بخاری برقی

بخاری برقی

  • علاءالدین

یکی از وسایل گرمایشی است که به آن چراغ نفتی نیز می گفتند؛ زیرا باید داخل آن نفت می ریختند و البته این بوی نفت نفس کشیدن را سخت می کرد.

برای این که بوی نفت را از یبن ببرند، روی آن پوست پرتقال و چیز هایی از این این قبیل می گذاشتند.

چراغ نفتی یا همان علاءالدین قبل از ورود گاز شهری بسیار محبوب بود و می توان گفت چشم و چراغ خانه ها در آن زمان بود. و البته با ورود گاز شهری این وسیله از چرخه استفاده خارج شد و می توان گفت یک وسیله نوستالژی است.

  • بخاری

بخاری ها نیز جزو کم خطرترین و مناسب ترین وسایل گرمایشی هستند که امروزه در خانه های افراد زیادی وجود دارد. بخاری های که به گاز شهری وصل هستند یکی از پرکاربرد ترین وسایل گرمایشی اند که همه ما آن ا دیده ایم و از آن استفاده کرده ایم و محبوبیت بسیار زیادی دارند.

بخاری

بخاری

  • شوفاژ

و اما شوفاژ ها، شوفاژ ها یا همان پکیج ها امروزه بسیار محبوب اند و در خانه افراد زیادی وجود دارد و می توان گفت کم خطر ترین و بروز ترین وسایل گرمایشی هستند و از آن ها در مدارس، فروشگاه ها و… استفاده می شود. اما تمام این ها وسایل گرمایشی بود که نسل ها دیروز و امروز آن ها را استفاده کرده اند و حتما نسل های آینده وسایل گرمایشی دیگری خواهد داشت که از تمام این ها بروز تر خواهند بود.

استفاده از پرده های ضخیم

تا به این جا ما به شما درمورد روش های گرم کردن خانه از گذشته تا به امروز گفته ایم، اما با استفاده کم تر از این وسایل و یک سری تکنیک های دیگر می توان خانه را در روزهای سرد سال گرم نگه داشت.

پرده زخیم

پرده زخیم

پرده های ضخیم تا آن جایی که بتوانند اجازه ورود سرما و خروج گرما را نمی دهند و در مصرف انرژی صرفه جویی می کنند.

بستن محکم پنجره ها

یکی از دلایلی که خانه های امروزی گرم نمی شوند، نبستن پنجره ها و درزهاست. برای این که خانه را گرم نگه دارید، حتما پنجره ها را ببندید و از بسته بودن کانال کولر هم مطمئن شوید.

فرش ها را فراموش نکنید

یکی دیگر از کارهایی که کمک زیادی به حفظ گرما و گرم کردن خانه تان می کند، استفاده از فرش است، فرش بستر خانه را گرم نگه داشته و زمانی که شما روی آن ها راه می روید، احساس سرما نخواهید کرد، اگر دقت کنید خانه هایی که فرش در آن ها وجود ندارد، سرد تر هستند.

نظر شما در مورد چگونه خانه خود را گرم کنیم چیست تجربه هی خودتون رو با دکومبل در میان بگذارید.

1 دیدگاه در “چگونه خانه خود را گرم کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *