دکوراسیون داخلی

چگونه دستگیره آشپزخانه بدوزیم + فیلم آموزشی

چگونه دستگیره آشپزخانه بدوزیم

دستگیره آشپزخانه یکی از وسایل ضروری آشپزخانه است. این وسیله نه تنها باعث زیبایی آشپزخانه می‌شود بلکه در بلند کردن قابلمه و وسایل داغ نیز می‌تواند به شما کمک کند در کل بسیار کاربردی است.

برای داشتن یک دستگیره آشپزخانه زیبا نیازی نیست که حتماً آن را به طور آماده از بیرون تهیه کنید. بلکه می‌توانید با چند تکه پارچه به راحتی آن را در منزل بسازید. در این مقاله در دکومبل قصد داریم مراحل دوخت دستگیره ساده را اموزش دهیم پس با ما همراه باشید.

دوخت دستگیره با پارچه دور ریختنی

در این فیلم دوخت دستگیره ساده مربعی و آموزش دوخت دستگیره ساده را بصورت خیلی آسان مشاهده میکنید

برای دوخت دستگیره آشپزخاته به چه نکاتی باید توجه کرد؟

پیش از دوخت دستگیره آشپزخانه می‌توانید به نکات زیر توجه کنید:

 • برای دوخت سرویس آشپزخانه، بهتر است از جنس پارچه‌ای که پلاستیکی نباشد استفاده کنید. این امر به دلیل این است که دستگیره همیشه در معرض حرارت قرار دارد و در صورتی که جنس پارچه پلاستیکی باشد، به سرعت از بین می‌رود.
 • بهترین پارچه برای دوخت سرویس آشپزخانه، پارچه کتان است، اما می‌توان از پارچه‌های نخی نیز استفاده کرد تا هزینه‌ها کاهش یابند.
 • برای زیبایی کار خود، می‌توانید از دو رنگ پارچه استفاده کنید و در صورت امکان، رنگ پارچه‌هایتان تناسب رنگی داشته باشند؛ مثل سیاه و زرد یا صورتی و آبی.
 • برای اطمینان از آب رفتگی و کم رنگ شدن پارچه، می‌توانید آن را یک ساعت داخل آب قرار دهید.
 • برای از بین رفتن چروک و دوخت بهتر پارچه، بعد از خشک شدن حتما اتو بکشید.
 • در مورد لایه دستگیره‌های خود نیز بهتر است از لایکو با ضخامت یک و نیم الی دو سانت استفاده کنید. البته می‌توانید از ابر هم استفاده کنید که مزیتش تمیزی کار هست، ولی در عوض در برابر شستشوی زیاد، عمر کمی خواهد داشت. به همین خاطر پیشنهاد ما، لایکو است.

آموزش ساخت دستگیره آشپزخانه مربعی

با استفاده از چند تکه پارچه، آستر و نوار می‌توانید در سریع‌ترین زمان ممکن دستگیره آشپزخانه برای خود بدوزید. در ادامه مراحل ساخت دستگیره آشپزخانه را توضیح می‌دهیم و به شما  آموزش دوخت دستگیره بدون پشم شیشه را آموزش میدهیم.

وسایل مورد نیاز

 • دو عدد پارچه اصلی به ابعاد ۲۰ در ۲۰
 • یک عدد لایکو کوبیده شده
 • دو عدد آستر با ابعاد پارچه اصلی
 • نوار اریب عرض 6 سانتی متری

ترفند دوخت دستگیره

 1. برای دوخت دستگیره مربعی، بهتر است از یک یا دو نوع پارچه با کیفیت استفاده کنید. اندازه دستگیره مربع اختیاری است.
 2. برای تهیه الگوی مربعی شکل، میتوانید به سادگی روی کاغذ آن را کشیده و طبق آن، یک عدد لایکو و دو عدد آستری برش بزنید.
 3. برای نوار اریب نیز، یک پارچه با عرض 6 سانت و طول آن به اندازه دور دستگیره لازم است. در صورتی که نمی‌خواهید از نوار اریب بازاری استفاده کنید، میتوانید آن را با پارچه با کیفیت خودتان تهیه کنید.
 4. برای ساختن این پارچه، باید پنج لایه را به ترتیب زیر روی هم بگذارید. ابتدا پارچه اصلی را با طرف راست به سمت بیرون کار، لایه دوم آستری، لایه سوم لایکو، لایه چهارم دوباره آستری و در نهایت لایه پنجم پارچه اصلی با طرف راست به سمت بیرون کار.
 5. سپس با استفاده از سوزن ته مروارید یا سوزن ته گرد، پنج لایه را با هم ثابت کنید.
 6. بعد از ثابت کردن پنج لایه، می‌توانید مطلسه دوزی انجام دهید. برای این کار، روی دستگیره خطوطی با فاصله‌های سه سانتی بکشید و روی هر خط با چرخ دوزی کنید. حتما بعد از انجام مطلسه دوزی، دستگیره را با اتو صاف کنید.
 7. پس از انجام مطلسه دوزی، برای دوخت نوار اریب به دور تا دور دستگیره، ابتدا یک سانت از نوار را تا بزنید و سپس آن را به دور تا دور دستگیره بدوزید. همچنین، یک سانت آخر نوار را نیز تا بزنید تا روی یک سانت اول قرار گیرد.
 8. پس از انجام این مرحله، نوار اریب را برگردانید و دو بار تا بزنید و لبه آن را بدوزید. برای دوخت نوار، یک عدد پارچه به عرض 4 سانتی متر و طول 10 تا 12 سانتی متر برش بزنید و پس از از قسمت عرض تا بزنید، لبه باز پارچه قسمت طول را بدوزید. سپس نوار را به طرف راسته برگردانید و روی دستگیره آن را از وسط تا بزنید و پس از دوخت نوار اریب، آن را به طرف بالا اتو کنید.
فیلم دوخت دستگیره ساده قلبی

فیلم دوخت دستگیره ساده قلبی

آموزش دوخت دستگیره آشپزخانه با پارچه لی

دوخت دستگیره با شلوار لی به سادگی قابل انجام است. در صورتی که شلوار لی کهنه یا پارچه لی دور ریختنی دارید، توصیه می‌شود آن را دور نیندازید. ما در اینجا به شما آموزش می‌دهیم که چگونه با استفاده از پارچه‌های لی خود، دستگیره‌های زیباتری بدوزید. این بخش از آموزش شامل دو خط دوخت دستگیره بدون نوار اریب و همچنین دوخت دستگیره بدون استفاده از پشم شیشه است. این آموزش بسیار ساده است و شما می‌توانید به راحتی شروع به دوخت کنید.

 1. ابتدا دو نوع پارچه لی به اندازه یکسان تهیه کنید و آن‌ها را به صورت نواری برش دهید.
 2. سپس اطراف تکه‌های برش داده شده را بدوزید تا جلوی پارچه‌ها ریشه نشود. می‌توانید این کار را زیر چرخ خیاطی انجام دهید تا راحت‌تر بافته شود.
 3. حالا می‌توانید شروع به دوختن کنید. به این صورت که تکه‌های دو رنگ را به صورت یکی در میان دوخته و تناوب آن‌ها را حفظ کنید.
 4. پس از اتمام دوخت، یک نوار توری را به حاشیه دستگیره خود بدوزید. حالا دستگیره شما آماده است.

دوخت دستگیره بدون نوار اریب

از نوار اریب می‌توان برای پوشاندن لبه‌های لباس استفاده کرد تا جای دوخت و باقی مانده تار و پود نخ به چشم نیاید. نوار اریب تا حد زیادی می‌تواند این مشکل را رفع کند و به همین دلیل در خیاطی، اهمیت بسیاری دارد. نوار اریب می‌تواند ظاهر زیبا و مرتبی به لباس‌ها ببخشد حالا سوالی که پیش میاد دوخت دستگیره بدون نوار اریب امکان پزیر است؟ جواب بله

سخن پایانی

در این مقاله مراحل دوخت دستگیره آشپزخانه را توضیح دادیم. همانطور که متوجه شدید؛ می‌توانید با چند وسیله ساده و به سرعت دستگیره آشپزخانه زیبا و در عین حال کاربردی برای خود بسازید همچنین شما میتوانید مطلب چگونه پادری درست کنیم + فیلم آموزشی را هم که قبلا در دکومبل منتشر شده را هم مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *