دکوراسیون داخلی

چگونه مبل را تمیز کنیم؟ راهنمای کامل + فیلم و عکس

چگونه مبل را تمیز کنیم

چگونه مبل را تمیز کنیم ؟ این یک سوالی هست که معمولا از خودمان می پرسیم راه حل های زیادی وجود دارد در این مطلب در دکومبل به این موضوع پرداخته ایم با ما همراه باشد.

امروزه در هر خانه می توانیم مبل هایی با تفاوت های بسیار از هم را بینیم که کاربرد اصلی همه آن ها برای نشستن راحت تر است. مبل ها می توانند گوناگونی بسیار زیادی داشته باشند، از مبل ها سلطنتی گرفته تا مبل های راحتی و کلاسیک.

به عبارتی دیگر مبلمان یکی از بخش های اصلی خانه هستند که در کنار میز تلویزیون جدید و جلومبلی مدرن و سایر لوازم چوبی به خصوص در طراحی و دکوراسیون داخلی نقش بسیار مهمی را دارند، شاید در چند سال گذشته مبل ها تا به این صورت اهمیت نداشته باشند، اما امروزه هم از نظر کاربردی برای نشیمن بلکه برای طراحی و دیزاین داخلی هم به کار می رود. در نتیجه ما شاهد مدل های مختلف مبلمان هستیم که هر یک از آن ها یک سری ویژگی های خاص خودشان را دارند.

از طرفی مبل ها به دلیل تماس زیاد با بدن ما انسان ها و اشیا یا حتی حیوانات دیگر زودتر و بیشتر از وسایل دیگر کثیف و آلوده می شوند و هراز گاهی نیاز است آن ها را با استفاده از شوینده ها و دیگر وسایل تمیز کنیم. اگر پارچه های مبل به همان شکل آلوده و کثیف باقی بمانند، شکل ظاهری خودشان را از دست داده و کثیف می شوند، این نشان می دهد تا چه اندازه تمیزی تا چه اندازه روی ظاهر مبلمان تاثیر دارد.

مبل ها با توجه به تفاوت هایی که در جنس پارچه، در جنس چوب و… دارند، در روش شست وشو نیز تفاوت هایی باهم دارند. با توجه به مواردی که در بالا ذکر شده و با توجه به مدل مبل شما، در این متن ما به شما عزیزان روش های گوناگونی را برای تمیز کردن و شست وشو مبل شما پیشنهاد می کنیم.

آموزش شستشوی مبل در منزل بدون دستگاه

در چند سال گذشته شستشو فرش ها با شامپو فرش بسیار رایج بود و البته هنوز هم افرادی هستند که هر از گاهی فرش های خود را با شامپو فرش تمیز می کنند.

منبع فیلم برگرفته از بانوی با سلیقه

تمیز کردن مبل با استفاده از شامپو فرش ها

امروزه می توانیم مبل های خود را با استفاده از شامپو فرش تمیز کنیم. برای تمیز کردن مبل با شامپو فرش فقط به یک عدد فرچه و شامپو فرش احتیاج داریم؛ البته برای تمیز کردن مبل با شامپو فرش باید به جنس پارچه مبل توجه کنیم؛ به دلیل اینکه در شستشو برخی مبل ها نمی توانیم از مواد شوینده استفاده کنیم. پس همان طور که گفته شد شستشو مبل با شامپو می تواند راه حل مناسبی باشد.

تميز كردن مبل با جوش شيرين و سرکه

سرکه از سال های بسیار دور کاربرد های زیادی داشته و دارد؛ برخی از افراد هستند که فکر می کنند، از سرکه فقط برای درست کردن ترشی و چیز هایی از این قبیل استفاده می شود؛ اما این درست نیست. ما با ترکیب کردن سرکه و آب یا سرکه و مایع ظرفشویی می توانیم محلولی به دست آوریم که می تواند تمام آلودگی ها را از بین ببرد.

هان طور که می دانید، سرکه خاصیت میکروب زدایی و میکروب کشی دارد. برای استفاده از این روش فقط کافیست، از یک دستمال یا فرچه و همان محلول سرکه استفاده کرد تا هم میکروب ها و هم بوی بد مبل ها را از بین ببریم. پس تمیز کردن مبل با این روش هم چندان کار سختی نیست.

نحوه شستشو مبل با جوش شیرین

می توانیم جوش شیرین را با مقدار کمی از آب مخلوط کنیم و به کمک  یک دستمال آن را روی مبل بکشیم، البته باز هم باید به نکات شستشو مبل توجه داشته باشیم. جوش شیرین ماده ای پر کاربرد در پاک کردن لکه ها از روی پارچه ها است.

استفاده از بخارشوی برای تمیز کردن مبل

بخار شوی وسیله ای است برای تمیز کردن مبلمان و شاید در خانه هر کسی پیدا نشود؛ ولی برخی از مبل ها فقط وفقط با همین بخار شوی قابلیت شستشو دارند.

استفاده از بخارشوی برای تمیز کردن مبل

استفاده از بخارشوی برای تمیز کردن مبل

تمیز کردن مبل با بخار شوی بر پایه آب و بخار آب است و بدون نیاز به هیچ شوینده ای می توانیم لکه ها و کثیفی های مبل ها را از بین ببریم. از بخار شوی می توانیم برای تمیز کردن فرش، موکت و… استفاده کنیم. این دستگاه سبب می شود تا مبلمان به صورت عمقی تمیز شوند و نیازی به استفاده از آب هم نباشد.

بهترین مایع برای شستن مبل

به نظر من برای تميز كردن مبل پارچه اي صابون مایع بهترین مایع برای شستن مبل برای لکه های جرئی و کوچک در خانه است که می‌تواند لکه‌ها و آلودگی‌ها را میتواند از سطح مبل شما تمیز کنید. برای این کار باید در یک ظرف مقداری صابون مایع را با آب گرم به راحتی ترکیب کنید. سپس با استفاده از یک اسفنج نرم مبل را تمیز کنید. می‌توانید انواع صابون مایع به راحتی از سوپر مارکت ها و دارو خانه ها به راحتی تهیه کرد.

پاک کردن لکه خودکار و غذا

همان طور که گفته شد مبل ها جایی برای نشستن هستند؛ و ممکن است ما در حین نشستن روی مبل چیزی بخوریم یا چیزی بنویسیم و امکان دارد در آن لحظه غذا روی مبل بریزد یا جوهر خودکار ریخته شود برای تمیز کردن آن لکه می توانیم از روش های فوق استفاده کنیم ولی روش دیگر آن است که کمی سرکه را روی جوهر خودکار یا لکه غذا ریخته و سپس چند قطره مایع ظرفشویی یا شامپو را روی آن ریخته و پس از چند دقیقه توسط یک دستمال تمیز آن را از سطح مبل پاک می کنیم، در صورت پاک نشدن آن لکه این روش را چند بار انجام می دهیم تا در نهایت لکه را از بین ببریم.

شستوشوی مبل قبل و بعد

شستوشوی مبل قبل و بعد

همان طور که گفتیم مبل ها در هر خانه ای پیدا می شوند و می توانند در دسترس هر کسی باشد. کودکان روی آن بازی می کنند، آدم بزرگ ها روی آن کار می کنند و حتی حیوانات روی آن دراز می کشند. پس برای نگهداری از آن باید به نکات زیادی توجه داشته باشیم همچنین برای تمیز کردن میز تلویزیون مطلب چگونه میز تلویزیون را تمیز کنیم؟ را قبلا منتشر کرده ایم که پیشنهاد می شود مطالعه کنید .

مبل ها با انواع پارچه ها درست می شوند و هر پارچه ای روش شستشو خود را دارد. پس برای شستشو مبل خود ابتدا به روش شستشو آن توجه کنید سپس آن را تمیز کنید، چون تمیز کردن از راه اشتباه نه تنها مبل شما را تمیز نمی کند بلکه پارچه را خراب کرده و از بین می برد.

با این وجود اگر پارچه مبل شما حساس است و یا این که ممکن است با توجه به روش های گفته شده به خوبی تمیز نشود، بهتر است که برای شستشو آن ها از افراد متخصص هم بهره بگیرید.

2 دیدگاه در “چگونه مبل را تمیز کنیم؟ راهنمای کامل + فیلم و عکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *