دکوراسیون داخلی

چگونه وسایل چوبی را نو کنیم؟

چگونه وسایل چوبی را نو کنیم

وسایل چوبی یکی از وسایلی محسوب می شود که در زمان استفاده زیبایی و جذابیت خاصی دارد، اما به مرور زمان فرسوده می شوند و زیبایی خود را از دست می دهند. به همین دلیل باید آن ها را مجدد نو و بازسازی کرد، اما چطور می توانیم این کار را انجام دهیم؟ شما برای نوسازی وسایل چوبی قدیمی باید یک سری روش ها را به کار ببرید، این ها سبب می شود تا از وسایل با ارزش خودتان حفاظت کنید و بهره مند شوید. در ادامه این روش ها را در فروشگاه دکومبل به شما می گوییم با ما همراه شوید.

اهمیت نو سازی وسایل چوبی قدیمی

زمانی که صحبت از نو سازی وسایل چوبی قدیمی می شود، برخی از افراد ترجیح می دهند که جای نو کردن وسایل قدیمی آن ها را عوض کنند، در صورتی که برخی از وسایل چوبی مانند میز تلویزیون کمد لباس واقعا ارزشمند، گران قیمت و … هستند و عوض کردن آن ها امکان پذیر نیست، در نتیجه شما می توانید با یک سری روش ها آن ها را پرداخت و بازسازی کنید.

میز تلویزیون قدیمی

میز تلویزیون قدیمی

روغن کاری لوازم چوبی قدیمی

یکی دیگر از راهکارهایی که روی لوازم چوبی قدیمی خیلی جواب می دهد، روغن کاری است برای براق کردن و نو کردن محصولاتی که از جنس ام دی اف غیر سفید هستن واکس گلشاد پیشنهاد میشه.

واکس مخصوص چوب و ام دی اف

واکس مخصوص چوب و ام دی اف

زمانی که لوازم چوبی به مرور زمان استفاده می شود، روی آن ها گرد و خاک می نشیند و زیبایی اولیه از بین می رود. در این زمان شما می توانید مجدد آن ها را نو کنید، شما می توانید از روغن ها استفاده کنید. روغن کاری نه تنها سبب می شود تا محصول زیباتر شود، بلکه سبب شده تا آن ها نو هم بمانند. نخستین قدم برای روغن کاری چوب باید با استفاده از پارچه بدون پرز انجام شود. شما ابتدا باید روغن را روی وسیله چوبی انجام دهید و سپس آن ها پس از گذشت یک روز با یک دستمال تمیز نمایید تا روغن اضافی را روی آن ها پاک نمایید.

استفاده از رنگ و سنباده

اولین کاری که برای نوسازی وسایل چوبی باید انجام دهید این است که به سراغ، رنگ و پرداخت و سنباده بروید.

برخی از لوازم قدیمی هستند که زیبایی ظاهری خودشان را دیگر ندارند آن‌ ها لب پر شده اند و یا این‌ که مانند قدیم دیگر زیبا نیستند و لوازم چوبی معمولاً در ابتدایی که تهیه و استفاده می‌ شوند، جذابیت ظاهری فوق‌ العاده ‌ای دارند و براق رنگ هستند.

در صورتی ‌که برخی از آن ‌ها به ‌مرور زمان این جلوه را از دست می‌ دهند و دیگر مثل روز اول نیستند؛ از این ‌رو شما با استفاده کردن از سمباده و همین ‌طور رنگ می‌ توانید این کار را انجام دهید.

یعنی مجدد زیبایی و ظاهری آن‌ ها را بهشان برگردانید؛ به‌ عنوان مثال باید بهتان بگوییم که اگر یک کمد قدیمی دارید می‌ توانید آن را با رنگ کردن مجدداً نو کنید؛ اما رنگ کردن بوفه، میز، کمد و یا هر وسیله ‌ی چوبی باید با روش‌ های مختلفی صورت بگیرد.

رنگ ‌آمیزی کردن اگر به ‌صورت ساده بخواهد انجام شود با به کار گرفتن از وسایل طرح چوب، دکوپاژ و پتینه انجام می‌ گیرد که شما می ‌توانید آن ها را روی طیف وسیعی از لوازم چوبی انجام دهید. در این روش در زمان رنگ کردن وسایل چوبی باید یکسری نکات را در نظر بگیرید و با دقت رنگ را پاشش کنید تا تمام بخش‌ های وسیله‌ ای چوبی را رنگ ‌آمیزی کنید چرا که اگر یک‌ جا را رنگ‌آمیزی کرده و جای دیگر را انجام ندهید شکل خوبی به خودش نمی ‌گیرد.

لوازم مورد نیاز برای نوسازی وسایل چوبی

  • رنگ مد نظر
  • سنباده
  • بتونه
  • پارچه های بدون پرز
  • دستکش و ماسک
  • غلتک
  • قلم مو

ابتدا محصولی که می خواهید رنگ آمیزی کنید را روی یک پلاستیک بگذارید تا در زمان سنباده زدن و رنک کردن، به اطراف نپاچد، در کنار آن از یک پارچه تمیز و نم دار استفاده کنید و با بهره گیری از سنباده آن را سنباده بزنید. سنباده زدن در جاهای مختلف با توجه به میزان سختی کار فرق دارد. سنبادهی کاری سطح سبب می شود تا رنگ را به خوبی بگیرد، از آن جایی که وسایل قدیمی هستند و طول عمر زیادی دارند باید مراقب باشید تا آسیب نبینند.

انجام پولیش

یکی دیگر ا کارهایی که می توانید برای نو کردن وسایل چوبی انجام دهید، این است که آن ها را پولیش کنید، انجام پولیش سبب می شود تا خط و خراش روی وسایل قدیمی از بین بروند. شما برای پولیش کردن خانگی به پارچه بدون پرز، سنباده، پارافین و … نیاز دارید، ابتدا سطح و سیله مد نظرتان را با کاغذ سمباده بزنید، سپس پارافین بریزید و در آخر با پارچه نرم پارافین را بکشید.

دراور کنسول قدیمی

دراور کنسول قدیمی

چطور وسایل چوبی سفید را نو کنیم؟

یک سری از وسایل چوبی مانند کمد لباس هستند که رنگ سفیدی دارند، این وسایل ها سفید رنگ هستند و از اسپری های تمیز کننده سعی کنید برای آن ها استفاده نکنید، چون که آن ها حاوی مواد شیمیایی می باشند و بافت چوب ها را از بین می برند.

شما برای وسایل چوبی سفید، بهترین کار این است که از پارچه بدون پر استفاده کنید و آن را در مواد شوینده در آب آغشته نمایید و آن را خشک کنید، به همین دلیل آن ها را تمیز کرده و استفاده کنید.

شما می توانید از پولیش های روغنی بهره بگیرید، آن ها پاک کننده و براق کننده می باشند که هم سطح چوب را لغزنده تر کرده و همین که براق کننده می باشند. از این رو یک لایه محافظتی سخت ایجاد نمی شود که آسیب زننده نیست. شما می توانید از این مدل وسایل استفاده کرده و از آن ها بهره مند شوید.

جمع بندی

وسایل چوبی در هر خانه ای پیدا می شوند، وسایل های چوبی از کیفیت و ویژگی های مختلفی بهره مند هستند؛ شما می توانید از آن ها به نحو احسن بهره گرفته و استفاده نمایید. وسایل چوبی می توانند ارزش زیادی داشته باشند و مصنوعات طرح چوب، کیفیت محصولات چوبی را ندارد. وسایل چوبی قابلیت های گوناگونی دارند و هر کدام از آن ها می توانند یک سری زیبایی ها داشته باشند و بهره مند شوید.

1 دیدگاه در “چگونه وسایل چوبی را نو کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *