دکوراسیون داخلی

چگونه چوب را رنگ سفید کنیم؟

چگونه چوب را رنگ سفید کنیم؟

چگونه چوب را رنگ سفید کنیم : همه ما از وسایل چوبی مثل کمد لباس در خانه هایمان استفاده می کنیم؛ چوب در زمینه های مختلف کاربردهای بسیار زیادی دارد که ممکن است پس از مدتی رنگ اولیه خود را از دست بدهد و فرسوده شود. شاید بعضی از افراد بگویند که می توان آن وسایل را تعویض کرد؛ اما برخی دیگر نمی توانند به صورت مداوم وسایل چوبی خود را عوض کنند.

بهتر است به جای این که وسایل چوبی خود را تعویض کنید، به سراغ تعمیر آن ها بروید؛ با این راهکار می توانید در هزینه های خود نیز صرفه جویی کنید. ما در این مقاله می خواهیم به شما روش سفید کردن چوب را آموزش دهیم؛ اگر می خواهید وسایل چوبی خود را تعمیر کنید، به شما پیشنهاد می کنیم که این مقاله دکومبل را بخوانید.

مراحل سفید کردن چوب

رنگ سفید یکی از رنگ هایی است که برای تعمیر چوب ها استفاده می شود؛ برای سفید کردن چوب باید به متریال آن نیز توجه بسیار زیادی کنید؛ البته باید بگوییم که نحوه سفید کردن چوب در تمام متریال ها به طور تقریبی یکسان است؛ در این بخش می خواهیم مراحل سفید کردن چوب را توضیح دهیم.

اسپری رنگ چوب سفید

اسپری رنگ چوب سفید

  1. سنباده کشی چوب

برای مرحله اول باید کل بدنه چوب را سنباده بزنید تا نابرابری های چوب، از بین برود؛ ما قصد داریم با سنباده کشیدن روی سطح چوب به سطح صاف و هموار برسیم. سنباده زدن می تواند کار شما را راحت تر کند و در آخر نتیجه بهتری خواهید گرفت. سنباده زدن باعث از بین رفتن چوب های اضافی بدنه اصلی آن خواهد شد؛ پس به شما پیشنهاد می کنیم قبل از شروع سفید کردن چوب، سنباده کشیدن را آغاز کنید.

سنباده کشی چوبی

سنباده کشی چوبی

  1. اضافه کردن سیلر

استفاده کردن از سیلر می تواند سوراخ های موجود در بدنه چوب را از بین ببرد و با این کار سفید کردن چوب راحت تر انجام خواهد شد. با انجام این کار رنگ دیگر وارد سوراخ ها نمی شود؛ این کار خیلی واجب نیست و می توان این کار را انجام نداد؛ ولی اگر از سیلر استفاده کنید، کار شما در آخر زیباتر خواهد شد. هنگامی که از این ماده استفاده می کنید باید به شما بگوییم که اگر بار اول، سوراخ ها به طور کامل پر نشدند، می توانید این کار را دوباره انجام دهید.

  1. سفید کردن چوب

بعد از انجام مراحل قبل، حالا نوبت به سفید کردن چوب می رسد؛ این مرحله می تواند اصلی ترین و مهم ترین مرحله سفید کردن چوب باشد. برای شروع این کار ابتدا باید رنگ خود را رقیق کرده و با استفاده از قلمو شروع به رنگ کردن چوب کنید. پس از این که برای بار اول چوب را رنگ کردید، 2 تا 4 بار دیگر این کار را انجام دهید تا چوب شما کاملا سفید شود.

پس از رنگ کردن برای بار اول، صبر کنید تا رنگ خشک شود و این کار را دوباره انجام دهید. رنگ کردن را از یک سمت شروع کنید، درغیر این صورت سفید کردن چوب، در نهایت زیبا و تمیز نخواهد شد.

تغییر رنگ چوب سفید

تغییر رنگ چوب سفید

  1. تمیز کردن پس از سفید کردن چوب

در مرحله چهارم ، پس از این که برای بار اول چوب را سفید کردید، باید پرزها و کثیفی های روی آن را با یک دستمال مرطوب یا با سنباده نرم تمیز کنید؛ لازم به ذکر است که باید بعد از خشک شدن رنگ، چوب را تمیز کنید. تمیز کردن چوب پس از سفید کردن آن سبب تمیز درآمدن رنگ آمیزی شما در انتها خواهد شد.

  1. براق کردن چوب

پس از این که چوب شما به طور کامل سفید شد، حالا باید آن را براق کنید. براق کردن چوب می تواند باعث زیبایی آن شود. برای براق کردن سطح چوب می توانید از کلیر استفاده کنید که یکی از بهترین براق کننده هاست. این کار را بعد از خشک شدن آخرین لایه انجام دهید تا ماندگاری آن بیشتر شود.

با چه نوع رنگی چوب را سفید کنیم؟

شاید این سوال خیلی از افراد باشد که برای سفید کردن چوب از چه رنگی استفاده کنیم؟ رنگ های بسیار زیادی وجود دارند که کاربردها و ویژگی های آن ها با یکدیگر متفاوت است؛ پس باید به دنبال یک رنگ باشیم که به چوب ما آسیب نزند و باعث زیبایی چوب ما در انتها شود. در این بخش می خواهیم به انواع رنگ ها و ویژگی آن ها برای سفید کردن چوب اشاره کنیم.

  • رنگ سفید روغنی

رنگ روغنی یکی از رنگ هایی است که کاربردهای بسیار زیادی دارد و یکی از طرزهای ساده برای سفید کردن چوب است. اگر مایل به استفاده از این رنگ برای سفید کردن هستید، باید بگوییم که کار شما بسیار آسان است؛ زیرا می توانید خیلی راحت چوب های خود را سفید کنید. رنگ روغنی می تواند یکی از بهترین انتخاب های شما برای سفید کردن باشد.

رنگ سفید روغنی

رنگ سفید روغنی

  • رنگ سفید بر پایه آب

یکی دیگر از رنگ هایی که مردم معمولا از آن استفاده می کنند، رنگ سفید بر پایه آب است؛ اگر از این رنگ استفاده می کنید، دیگر نیازی به استفاده از سیلر نیست؛ زیرا این رنگ سوراخ ها را نیز پر می کند. با این ویژگی کار شما کم تر خواهد شد. پس به شما پیشنهاد می کنیم از این نوع رنگ برای سفید کردن بهره بگیرید.

  • رنگ سفید فوری

سفید کردن چوب با استفاده از این روش می تواند کمی سخت تر باشد؛ در ابتدا باید بگوییم که برای رنگ کردن چوب با رنگ سفید فوری نیاز به پیستوله دارید. برای استفاده از این نوع رنگ باید سنباده زدن را توسط یک سنباده سخت انجام دهید؛ رنگ زدن با این نوع رنگ، حتما باید به صورت مرتب انجام شود؛ درغیر این صورت سفید کردن چوب خراب و شکل ظاهری آن به صورت چند لایه خواهد شد.

جنس چوب در هنگام سفید کردن مهم است؟

بله؛ اگر می خواهید چوب هایتان را سفید کنید، قبل از هر چیزی باید به نوع چوب تان توجه کنید؛ برای مثال اگر بخواهید چوب گردو را سفید کنید روش آن با سفید کردن چوب بلوط کاملا متفاوت خواهد بود. جنس چوب می تواند یکی از عوامل تعیین کننده سفید کردن چوب باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *