دکوراسیون داخلی

چگونه کرسی بسازیم + فیلم و عکس

چگونه کرسی بسازیم

در گذشته و حتی امروزه کرسی یکی از وسایل اصلی گرمایش در منزل در شب های سرد زمستان بود و هست و بسیار لذت بخش است که زیر کرسی جلوی میز تلویزیون بنشنید و فیلم مورد علاقه خودتون رو تماشا کنید، اما با پیشرفت انسان و دسترسی مردم به سوخت هایی مانند نفت و گاز در روستا ها و شهرها استفاده از کرسی کاهش یافته است ولی گرما و صمیمیت کرسی یک چیز دیگری هست به مرور زمان مردم خواص و مفید بودن کرسی را می دانند. و در فصل سرد سال اقدام به ساختن کرسی چوبی و بازسازی این وسیله گرمایشی قدیمی می کنند.

این وسیله ساده علاوه بر گرد هم آوردن اعضای خانواده و ایجاد فضایی دوستانه در خانه، فوایدی نیز برای سلامتی دارد که از آن جمله می توان به بهبود سیستم گوارشی، کاهش درد مفاصل، جریان خون بهتر در بدن و… اشاره کرد یکی از مشکلات استفاده از کرسی در خانه ای آپارتمانی عدم وجود  فضای کافی برای نگهداری کرسی در فصل گرما هست.

گذشتگان ما از یک کرسی به ابعاد حدود یک متر در یک متر با بیشتر استفاده می کردند که در زمستان از این وسیله گرمایشی استفاده میکردن و در تابستان کرسی را در گوشه ای از خانه بزرگی که در اختیار داشتن می گذاشتن.

اما اکنون متسفانه در زندگی شهری و کوچک شدن خانه ها جایی برای نگهداری این کرسی چوبی در خانه آپارتمانی وجود ندارد و بسیاری از خانواده ها به توصیه پزشکانی که می خواهند از مزایای کرسی درمانی و گرمای کرسی در فصل زمستان بهره مند شوند به دلیل عدم وجود فضا کافی از کرسی استفاد نمی کنند.

کرسی چوبی ایرانی

کرسی چوبی ایرانی

اما سازندگان ایده هایی را مطرح کردند و کرسی چوبی تاشو را جایگزین چهارپایه های قدیمی کردند. این کرسی ها به راحتی باز و بسته می شوند و تبدیل به یک جعبه چوبی کوچک می شوند که می توان داخل کمد لباس قرار دهید. برخی از این کرسی جدس از ام دی اف، نئوپان و سایر چوب های صنعتی ساخته شده اند که به دلیل چسب به کار رفته در ساختارشان، گازهای مضری در هنگام گرم شدن منتشر می کنند. بهتر از مدل هایی است که از چوب طبیعی و ارگانیک استفاده می کنند.

ساخت کرسی ساده

برای ساخت کرسی ساده در خانه به وسایل زیادی نیاز دارید تا بتوانید یک کرسی خوب، زیبا و کارآمد درست کنید، برای داشتن یک کرسی کامل نیاز به ساخت میز کرسی و لحاف مخصوص برای کرسی داریم ساخت کرسی با پالت و سایر چوب های در دسترس نیز امکان پذیر می باشد.

 1. چوب مناسب برای پایه های کرسی 5*5 سانتی متر به طول 5 متر
 2. چوب تخته برای روی کرسی به صول 80 سانتی متر
 3. میخ و پیچ (میخ ۷ سانتی متری و ۳ سانتی متری)
 4. چسب چوب مناسب
 5. قلاب برای آویزان کردن بخاری
 6. سنباده مخصوص چوب
 7. مقداری سیلر و کیلر برای براق کردن چوب

ساخت کرسی قدیمی

در مرحله اول پایه ها را در ابعاد منایب برش می دهیم، هر پایه باید حدود 50 سانتی متر باشد مناسب است، 4 پایه به ارتفاع 50 سانتی متر با اره مخصوص برش دهید ابتدا باید پایه ها را درست کنیم، هر پایه باید حدود 50 سانتی متر باشد، 4 پایه به ارتفاع 50 سانتی متر برش می دهیم، برای برش چوب می توانید از چوب اره مخصوص استفاده کنید.

برای ساخت چهار چوب کرسی می توانید 3 تکه چوب به ابعاد 40 سانتی متر و 2 تکه 80 سانتی متر (از همان چوب پایه ها) برش دهید و آن ها را محکم با کمک چسب و میخ به هم وصل کنید تا چهار چوب شکل بگیرد سعی کنید اتصالات را با دقت و محکمی هر چه تمام تر متصل کنید.

ابعاد میز کرسی باید 80*50 سانتی متر باشد، بنابراین تخته های چوبی را به این اندازه برش می دهیم و با چسب چوب به چهار چوب کرسی با دقت میچسپانیم و با میخ های 2 یا 3 سانتی متری فیکس و سفت می کنیم بعد از اتصال بهتر است بگذارید یک روز بماند تا چسب چوب کاملا خشک شود. اگر می خواهید صفحه میز تاشو باشد، باید صفحه میز را به دو قسمت تقسیم کنید، یعنی 80 سانتی متر را 40 سانتی در نظر بگیرید و با لولای فلزی در وسط کرسی تاشو کنید.

ساخت کرسی قدیمی

ساخت کرسی قدیمی

حالا نوبت چسباندن پایه ها به کرسی است، این کار بسیار انجام می شود. چهار چوب ساخته شده را برس کنید و پایه هایی که درست کردید را با میخ و چست به چهار چوب متصل کنید. اگر هم ابزار و دستگاه مناسب دارد میتوانید برای محکمی کار از نبشی هم برای محکم کاری پایه ها استفاده کنید.

آموزش ساخت کرسی تاشو

برای اینکه پایه های کرسی تا شوند و باز و بسته شوند، کافیست کرسی برعکس را روی زمین قرار دهید و پایه را از داخل در گوشه چهارچوب نگه دارید و در چارچوب پایه ها سوراخ کنید. و با پیچ مناسب محکم ببندید، هر 4 پایه را به همین ترتیب ثابت کنید. اکنون می توان پایه های کرسی را به طور کامل باز و بسته کرد. میز کرسی اکنون آماده است. حالا که یک کرسی با صندلی های تاشو و یک کرسی با پایه های ثابت دارید، وقت آن است که یک لحاف مخصوص کرسی بندازید و لذت ببرید.

ساخت کرسی با لامپ

ابتدا کرسی را در جای مناسبی در اتاق بزارید بهتر است کرسی کمی دور از پنجره باشد تا گرمایش کرسی را حفظ کند. سپس پتو بزرگ را روی کرسی پهن کنید و تشک و بالش ها را دور آن قرار دهید تا محل نشستن راحت باشد.

سپس سرپیچ و لامپ 100 رشته ای را زیر کرسی بگذارید و از سقف کرسی با رعایت نکات ایمنی متصل و آویزان کنید و چراغ را روشن کنید. دقت کنید که لامپ در وسط کرسی و دور از اتصال به بتو باشد نکته مهم : حتما از یک سیم مناسب و نو برای جلوگیری از برق گرفتگی استفاده شود

کرسی مدرن

کرسی مدرن

فواید استفاده از کرسی

استفاده از کرسی در زمستان برای سلامت بدن بسیار مفید است تسکین دردهای مزمن مفاصل: هوای سرد در فصل زمستان بیماری های مزمن مفصلی مانند زانو درد، کمر درد را تشدید می کند و می توانید با نشستن زیر صندلی و استفاده از گرمای آن از این درد مزمن خلاص شوید.

تعادل گردش خون در محیط و مرکز بدن: با شروع فصل سرما تمرکز بدن برای گرم کردن اندام های مهم مانند قلب، مغز و کلیه ها است ولی سایر اجزای بدن هم نیاز هست که در گرمای مناسب باشند برای همین کرسی چاره کارهست وباعث تعادل گردش خون می شود.

کرسی چوبی

کرسی چوبی

 • کرسی به کم خونی کمک می کند.
 • کرسی به درمان بیماری آلزایمر کمک می کند و حافظه را بهبود می بخشد.
 • داروی رماتیسم، درد زانو، ستون فقرات، دیسک کمر و اسپاسم عضلانی است.
 • کرسی برای درمان دیابت مفید است و منجر به کاهش سطح قند خون و دفع مواد زائد بدن می شود.
 • کرسی به درمان بی خوابی و استرس زیادی کمک می کند
 • کرسی باعث کاهش هزینه سوخت و صرفه جویی در مصرف انرژی می شود.
 • دفع الکتریسیته ساکن پتوهای کرسی باید از پنبه و پشم باشد که می تواند الکتریسیته ساکن را روی بدن دفع کند و در نهایت آرامش ایجاد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *