دکوراسیون داخلی

چگونه یخچال را تمیز کنیم + چند راه ساده با فیلم و عکس

چگونه یخچال را تمیز کنیم

یخچال، یکی از ابزارهای مهم درهرخانه است که برای نگهداری مواد غذایی و حفظ تازگی آن‌ها بسیار ضروری است،  با این حال، به دلیل استفاده روزانه، یخچال ممکن است کثیف شود و بوی نامطبوعی را ایجاد کند، بنابراین، تمیز کردن منظم یخچال از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مقاله در دکومبل، مراحل و روش‌های تمیز کردن یخچال را بررسی خواهیم کرد تا به شما کمک کنیم تا یخچال خود را به بهترین شکل ممکن تمیز کنید و به عملکرد بهینه آن دست یابید در ادامه با ما هماه باشید.

داخل یخچال با چی تمیز کنیم

  1. به صورت خلاصه يخچالو از برق بكش قفسه هاى یخچال هرچى تيكه جدا كردنى داره دربيار ببر داخل حمام با تايد بشور بزار آبشون بره خشكشون كن
  2. داخل یخچال كلا همه جاشو با اسپرى سيف دستمال بكش از روشم یه دستمال نمدار بكش ك سيف نمونه روش
  3. در يخچالو يكى دوساعتي باز بزار بوش كاملا بره و سايلاي داخل يخچال رو هم دستمال بكش كاملا تميز بزار سرجاش
  4. بعدم بزار خوب خشک بشه و تا چند ساعت بعد از شستوشو تا زمانی که خیسه برق نزن که خطرناکه.
  5. دیگه مفصل تر از این تمیزکاری نداریم.

تميز كردن يخچال با جوش شيرين

اول داخل یخچالتون رو کامل تمیز کنید بعد محلول آب و جوش شیرین اسپری کنید بعد از چند دقیقه با دستمال پاک کنید برای لکه های داخل یخچال هم از اسپری چند منظوره استفاده کنید
میتونین یک ظرف در باز جوش شیرین هم داخل یخچال بزارین تا 3 ماه میتونه باعث بشه یخچال بوی بد نگیره

خاموش کردن یخچال

برای شروع حتما توصیه اکید میشه یخچال را خاموش کنید و از برق جدا کنید. این اقدام ایمنی را تضمین می‌کند و برقراری تماس با آب را کاهش می‌دهد و از برق گرفتگی و خطرات احتمالی جلوگیری می کند.

خالی کردن یخچال

تمام مواد غذایی را از یخچال خارج کنید و آن‌ها را به یخچال دیگری منتقل کنید یا در یک جعبه یخچالی موقت نگهداری کنید. همچنین، ظرف‌های پر کننده آب و یخ را نیز تخلیه کنید.

تمیز کردن قسمت داخلی

با استفاده از محلول آب و مایع ظرفشویی ملایم یا مخلوطی از آب و سرکه، داخل یخچال را پاک کنید، همچنین از اسفنج یا پارچه نرم استفاده کنید و دقت کنید که محلول شستشو به داخل نمی‌چکد.

برق انداختن یخچال سفید

برق انداختن یخچال سفید

تمیز کردن قسمت خارجی

قسمت خارجی یخچال را با یک پارچه نرم و محلول شستشوی ملایم پاک کنید و در صورت وجود لکه‌های سخت‌، می‌توانید از محلول شستشوی خانگی قوی‌تر استفاده کنید، اما مطمئن شوید که پس از آن خوب تمیز خواهد شد و هیچ ردی از محلول باقی نمی‌ماند.

تمیز کردن قفسه‌ها و درب

قفسه‌ها و درب یخچال را به دقت بشویید و سپس آن‌ها را خشک کنید همچنین در صورت لزوم، می‌توانید قفسه‌ها را جدا کنید و به صورت جداگانه تمیز کنید. و در اخر توصیه می شود بعد از شستشو و تمام شدن کار نظافت چند ساعت بعد یخچال را به برق بزنید

نکاتی در مورد برق انداختن یخچال سفید

توصیه می‌شود در هنگام تمیز کردن یخچال سفید، به نکات زیر توجه کنید:

با توجه به طرح و رنگ مورد استفاده در سطح یخچال، روش‌های مختلفی برای تمیز کردن آن وجود دارد و همیطور، درهای یخچال معمولاً به دلیل لکه‌های گرد و غبار یا چربی کثیف می‌شوند، اما تمیز کردن آن‌ها کار ساده‌ای است، اگر یخچال شما دارای طرح آینه‌ای یا صیقلی است، بهترین راه حل استفاده از شیشه‌پاک‌کن گلرنگ است زیرا استفاده از محصولات دیگر ممکن است لکه‌های بیشتری ایجاد کند همچنین، قسمت‌های سقفی و موتوری که پشت یخچال قرار دارند، عمدتاً با گرد و غبار تماس دارند. برای تمیز کردن این بخش‌ها، ابتدا باید با استفاده از جاروبرقی گرد و غبار را پاک کنید و سپس با استفاده از اسپری چندمنظوره آن‌ها را تمیز کنید.

قبل از شروع به تمیز کردن داخل یخچال، ابزارها و محلول‌های شستشو را بررسی کنید و از نگهداری محلول‌های مسموم یا ضربه‌زننده در داخل یخچال خودداری کنید سپس در مرحله بعد هنگام استفاده از محلول شستشو، مطمئن شوید که به دستورالعمل‌ها و راهنمایی‌های تولیدکننده پایبند باشید و از موادی که می‌توانند به سطوح یخچال آسیب برسانند، اجتناب کنید، سپس پس از تمیز کردن، به یخچال زمان کافی بدهید تا خشک شود و پس از آن مواد غذایی را دوباره داخل آن قرار دهید، برنامه‌ریزی کنید تا به طور منظم یخچال را تمیز کنید که این کار به حفظ بهداشت و کاهش بوهای نامطبوع کمک می‌کند.

دلایل زرد شدن یخچال

زرد شدن یخچال معمولاً به عواملی مانند تابش نور خورشید، تماس با مواد شیمیایی و بخار مواد غذایی برمی‌گردد و همینطور این زردی ممکن است به خاطر تغییر رنگ سطح و اثرات جانبی ظاهری باشد و اغلب از نظر بهداشتی مشکلی ندارد اما اگر این زردی شما را ناراحت می‌کند، می‌توانید مخلوط جوش شیرین و آب گرم را با هم در یک ظرف مخلوط کرده و سپس با استفاده از یک اسفنج به آرامی روی لکه زرد بکشید و سپس با استفاده از آب گرم لکه را پاک کنید، این کار را تا زمانی که زردی از بین برود تکرار کنید و حتماً هنگام استفاده از این محلول از دستکش استفاده کنید تا پوست دست شما تحت تأثیر قرار نگیرد و در نهایت با انجام این روش‌ها می‌توانید ظاهر زرد روی یخچال خود را بهبود ببخشید و لکه‌های زرد را پاک کنید.

چگونگی حفظ مواد‌غذایی

دمای مناسب

تنظیم دمای مناسب در یخچال بسیار مهم است، دمای ایده‌آل برای نگهداری مواد غذایی در قسمت یخچال حدود 4-5 درجه سانتیگراد است،حرارت بالاتر می‌تواند باعث رشد باکتری‌ها و فساد مواد غذایی شود، در حالی که حرارت پایین‌تر ممکن است باعث فریز شدن مواد غذایی شود.

ترتیب قرار دادن مواد غذایی

در قسمت یخچال، مواد غذایی را به گونه‌ای قرار دهید که هوا به طور متساوی بین آن‌ها جریان داشته باشد. برای مثال، مواد غذایی نیاز به خنک شدن سریع‌تری دارند می‌توانند در قسمت‌هایی قرار گیرند که نزدیک به برودتی‌ترین نقطه یخچال باشند.

استفاده از بسته‌بندی مناسب

مواد غذایی را در بسته‌بندی مناسب نگهداری کنید تا از آلودگی و تماس با بوها و طعم‌های دیگر جلوگیری شود. همچنین، بهتر است مواد غذایی را به گروه‌های مشابه دسته‌بندی کنید تا از تداخل طعم و بوی آن‌ها جلوگیری شود.

تمیز کردن منظم

یخچال را مرتبا تمیز کنید و از پاک کردن لکه‌ها و رطوبت باقی‌مانده جلوگیری کنید. همچنین، از استفاده محلول‌ها و مواد شیمیایی قوی برای تمیز کردن پرهیز کنید و از محلول آب و مایع ظرفشویی ملایم استفاده کنید.

داخل یخچال را چگونه ضدعفونی کنیم

داخل یخچال را چگونه ضدعفونی کنیم

جلوگیری از بوهای نامطبوع

مواد غذایی با بوهای قوی را در بسته‌بندی مناسب نگهداری کنید و موادی که می‌توانند بوی نامطبوعی ایجاد کنند را از یخچال تا حد امکان دور نگه دارید همچنین می‌توانید از ظروف بسته‌بندی محکم استفاده کنید یا از جعبه‌های یخچالی مخصوص برای جدا کردن مواد غذایی استفاده کنید.

خاموش کردن یخچال

قبل از هر چیز، اطمینان حاصل کنید که یخچال خاموش است. برای این کار، می‌توانید آن را از پریز برق جدا کنید یا در صورت وجود، دکمه خاموش کردن را در بخش کنترل‌ها فشار دهید.

تخلیه یخچال

محتویات داخل یخچال را خالی کنید، این شامل مواد غذایی، میوه‌ها، نوشیدنی‌ها و هر آنچه که در داخل یخچال قرار دارد، می‌شود و همینطور ممکن است نیاز باشد مواد غذایی را به یخچال دیگری منتقل کنید.

پاک کردن لکه‌ها

با استفاده از یک حوله نرم و مرطوب، لکه‌ها و لکه‌های قابل رویت را از نمای بیرونی یخچال پاک کنید و همچنین می‌توانید از یک محلول آب و مایع ظرفشویی ملایم استفاده کنید و در صورت وجود لکه‌های سخت‌، می‌توانید از یک محلول شستشوی خانگی یا مواد شیمیایی ملایم استفاده کنید، اما از استفاده از محلول‌های قوی و خراشنده خودداری کنید تا نمای بیرونی خدشه نبیند.

تمیز کردن قطعات قابل جابجایی

در صورت وجود قطعاتی مانند قاب درب‌ها، کشوها و سایر قطعات قابل جابجایی را جدا کنید و به دقت تمیز کنید زیرا این قطعات ممکن است لکه‌ها و رطوبت جمع کنند که منجر به بوی نامطبوع شود همینطور برای تمیز کردن این قطعات می‌توانید از محلول آب و مایع ظرفشویی ملایم استفاده کنید.

پاک کردن محفظه درب

محفظه درب یخچال که معمولاً از جنس لاستیک است، ممکن است ذرات گرد و غبار، لکه‌ها و رطوبت را به خود جذب کند و همینطور با استفاده از یک حوله مرطوب، این محفظه را پاک کنید و از بوی نامطبوع جلوگیری کنید.

خشک کردن و نصب مجدد قطعات

پس از تمیز کردن، قطعات قابل جابجایی را خشک کنید و به دقت به جای خود برگردانید وهمچنین، اطمینان حاصل کنید که قطعات به درستی نصب شده‌اند و درب‌ها به خوبی بسته می‌شوند.

چگونه بیرون یخچال را تمیز کنیم

با استفاده از یک حوله نرم و مرطوب همانند کمد لباس، سطح بیرونی یخچال را پاک کنید و از محلول آب و مایع ظرفشویی ملایم استفاده کنید و از محلول‌های قوی و خراشنده خودداری کنید و همچنین، به دقت با استفاده از محلول آب و مایع ظرفشویی باقیمانده سطح بیرونی یخچال را خشک کنید.

پس از اطمینان از خشک شدن کامل یخچال و قطعات قابل جابجایی، محتویات را به داخل یخچال برگردانید. اطمینان حاصل کنید که مواد غذایی به درستی بسته‌بندی شده‌اند و درب‌ها به خوبی بسته شده‌اند همینطور پس از تمیز کردن کامل یخچال و قطعات قابل جابجایی، آن را روشن کنید و دمای مناسب را تنظیم کنید و اطمینان حاصل کنید که یخچال به درستی کار می‌کند و درب‌ها به خوبی بسته می‌شوند.

همچنین برای حفظ تمیزی یخچال، بهتر است آن را به صورت منظم تمیز کنید که این شامل پاک کردن لکه‌ها، رطوبت و بوهای نامطبوع است و در صورت لزوم، می‌توانید قطعات قابل جابجایی را جدا کرده و تمیز کنید، درنتیجه با رعایت این مراحل، می‌توانید نمای بیرونی یخچال را تمیز و درخشان نگه دارید و از عملکرد بهینه آن لذت ببرید و همچنین لازم به ذکر است، تمیز کردن منظم یخچال به حفظ بهداشت و سلامت شما و خانواده‌تان کمک می‌کند و مواد غذایی را در بهترین شرایط نگهداری می‌کند.

نتیجه‌گیری
تمیز کردن یخچال به منظم بودن و داشتن بهداشت و بهینه‌سازی عملکرد آن کمک می‌کند پس با اجرای مراحل تمیز کردن مطمئن شوید که یخچال شما تمیز و ضدعفونی شده است همچنین به شما پیشنهاد می شود مقاله بسیار مفبد چگونه میز تلویزیون را تمیز کنیم را مطالعه کنید.

1 دیدگاه در “چگونه یخچال را تمیز کنیم + چند راه ساده با فیلم و عکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *